گزارش جنگل های هیركانی به یونسكو می رود

گزارش جنگل های هیركانی به یونسكو می رود

بریونی: ارزیابان یونسكو بعد از ۹ روز بازدید از مناطق مختلف جنگل های هیركانی در ایران، گزارش خویش را درباره این پرونده میراث جهانی، سال آینده به یونسكو می دهند.فرهاد نظری مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی به خبرنگار مهر اظهار داشت: دو نفر از ارزیابان كمیته میراث جهانی یونسكو به مدت ۹ روز از ۱۵ محدوده مختلف جنگل های هیركانی بازدید نمودند. در این بازدید كارشناسان و معاون میراث فرهنگی هم همراهشان بودند.
وی افزود: مقرر است پرونده ثبت جهانی جنگل های هیركانی سال آینده در چهل و سومین دوره كمیته میراث جهانی یونسكو كه شهر باكو كشور آذربایجان برگزار می شود، مورد بررسی قرار گیرد و كارشناسان یونسكو ارزیابی خویش را در آن كمیته پیرو بازدیدی كه از جنگل های هیركانی داشتند، ارائه نمایند.
مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی اضافه كرد: بعد از گفتگو درباره این پرونده جهانی، مشخص می گردد كه آیا یونسكو می پذیرد كه این پرونده ثبت جهانی شود یا نه.
نظری خاطرنشان كرد: ارزیابان یونسكو به پنج استان خراسان شمالی، سمنان، گلستان، مازندران و گیلان رفتند و از ۱۵ محدوده و قسمت از جنگل كه در این استان ها وجود دارد، دیدن كردند.
وی اظهار داشت: نمونه ای از پرونده های میراث طبیعی جهانی مانند هیركانی در كشورهای دیگر وجود دارد اما هركدام از این پرونده ها دارای ارزش های منحصر به فردی هستند. قبل از این جنگل های «بیچ فارست» اروپا كه شامل كشورهای مختلف می شود، بعنوان میراث طبیعی در لیست یونسكو ثبت شده بودند.

1397/08/24
22:36:41
5.0 / 5
4978
تگهای خبر: طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بریونی