ورود ۶۰۰ هزار توریست چینی به مناطق آزاد، كشتی كروز به جزایر می آید

ورود ۶۰۰ هزار توریست چینی به مناطق آزاد، كشتی كروز به جزایر می آید

به گزارش بریونی معاون فرهنگی و گردشگری مناطق آزاد از ورود ۶۰۰ هزار توریست چینی به مناطق طی سه سال اطلاع داد و اظهار داشت: تور كشتی كروز در راه اروند به كیش، قشم و چابهار راه اندازی خواهد شد.به گزارش بریونی به نقل از مهر، سی و نهمین جلسه كمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش و اقتصاد هر اتاق بازرگانی ایران با حضور اعضای كمیسیون گردشگری عصر روز گذشته در محل اتاق ایران برگزار گردید. در این نشست، محمدرضا رستمی معاون گردشگری، فرهنگی و اجتماعی شورای عالی مناطق آزاد اظهار داشت: نزدیك به ۵۰ هزار توریست خارجی سال قبل به مناطق آزاد آمدند. این تعداد غیر از توریستهایی هستند كه به صورت مستمر از مرزهای اروند یا ارس ورود و خروج می كنند و صرفا برای فعالیت های اقتصادی به ایران می آیند.
ابلاغ آیین نامه بوم گردی در مناطق آزاد تا هفته آینده
وی اظهار داشت: در مناطق آزاد ۳۰۹ مركز اقامتی با ۴۱ هزار تخت داریم. یكی از سیاست های ما تولید كاشانه میهمان و یا بوم گردی است كه در سیاست جذب توریست خارجی موفق بوده است. در حوزه بوم گردی هم یك چارچوب و آئین نامه خاصی در مناطق آزاد تدوین شده كه تا هفته دیگر تصویب و ابلاغ می گردد.
معاون گردشگری، فرهنگی و اجتماعی شورای عالی مناطق آزاد بیان كرد: امتیاز ورود توریست به مناطق آزاد بدون ویزا یكی از مواردی است كه در این مناطق قابلیت اجرایی دارد. ما بدنبال این هستیم كه بتوانیم مجوز بگیریم تا اگر توریست وارد منطقه می گردد بتواند به سرزمین اصلی هم بیاید و دوباره از همان منطقه آزاد بیرون برود.
وی اضافه كرد: سازمان منطقه آزاد ارس بدنبال سرمایه گذار برای تولید شهربازی مدرن است چون الان حتی در شهر تبریز هم شهربازی وجود ندارد. ما در نظر داریم تا بیمارستان كیش را هم به بخش خصوصی واگذار نماییم.
وی افزود: شورای گردشگری خارجی مناطق آزاد را ایجاد كرده ایم كه ۸۵ درصد اعضای آن بخش خصوصی و ۱۵ درصد از سازمان های دولتی هستند.
رستمی اضافه كرد: امیدواریم تا آخر سال قرارداد ورود گردشگران چینی را امضا نماییم. برای برنامه سه ساله می خواهیم ۶۰۰ هزار توریست چینی را به مناطق آزاد بیاوریم. این ظرفیت خوبی برای فعالان در حوزه گردشگری می باشد. در حوزه گردشگری داخلی هم یكی از اقدامات، تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی با ۴ درصد بازپرداخت طی یك سال تا ۱۸ ماه به گردشگران مناطق آزاد است. گردشگران می توانند با تهیه بلیت و یا استفاده از مراكز اقامتی پذیرایی و تفریحی در ۷ منطقه از این تسهیلات استفاده كنند. ما تا آخر بهار به ۳ میلیون نفر تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی می دهیم.
وی اظهار داشت: ما آماده هستیم كه بحث گردشگری سلامت را در مناطق چابهار، اروند، كیش و ماكو دنبال نماییم. مزیت خرید كالا تا حد زیادی در مناطق آزاد از بین رفته است. در نظر داریم با یكی دو دو اتفاقی كه تا آخر سال رخ می دهد این وضعیت درست شود. همینطور كشتی كروز در راه اروند به كیش، قشم و چابهار راه اندازی خواهد شد. مراحل نهایی قرارداد آن طی شده است. بخش خصوصی در این حوزه فعال شده و اگر بخش خصوصی دیگری بخواهد وارد این حوزه شود ما از آنها استقبال می نماییم. چون كه گردشگری دریایی یكی از اولویت های ما است.

1397/09/26
13:50:05
5.0 / 5
4362
تگهای خبر: اقامت , توریست , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بریونی