گزارش بریونی به نقل از مهر؛

كرمانی ها پذیرای مسافران نوروزی، بازدید از ۶ اثر جهانی در یك استان

كرمانی ها پذیرای مسافران نوروزی، بازدید از ۶ اثر جهانی در یك استان

به گزارش بریونی استان كرمان كه با حضور گسترده مسافران نوروزی بعد از بروز سیلاب در استان های مختلف روبرو شده است خویش را برای پذیرایی مطلوب از گردشگران آماده كرده و مردم و مسئولان پای كار آمده اند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بروز سیلاب در جنوب و شمال و بارش برف در غرب كشور سبب شده این روزها شاهد ازدحام مسافران از مناطق مختلف در استان كرمان باشیم. كرمان طی سال های اخیر بیشتر از گذشته موردتوجه مسافران داخلی و خارجی قرارگرفته است به صورتی كه حضور توریستهای خارجی به خصوص اروپایی ها در كرمان نسبت به گذشته ۸۰ درصد افزایش یافته است و این روند را می توان به وضوح طی ایام نوروز در مورد مسافران داخلی هم مشاهده كرد.
اما امسال با عنایت به شرایط جوی نامساعدی كه در غرب، شمال و جنوب كشور بر اثر بروز سیلاب روی داده است اغلب مسافران ترجیح می دهند برای ادامه سفر كرمان را بعنوان مقصد خود انتخاب كنند، این در شرایطی است كه این استان ۷۰۰ اثر ثبت ملی و ۶ اثر ثبت جهانی دارد كه از نظر آثار ثبت شده جهانی كرمان گوی سبقت را از سایر استان ها ربوده است.
این روزها جاده های منتهی به شهر كرمان به خصوص از سمت شیراز، مشهد و تهران دارای ترافیك بالاست و هر روز بر تعداد مسافران افزوده می شود، هماهنگی هایی هم بین مسئولان گردشگری استان هایی كه گرفتار مشكلات ناشی از سیلاب شده اند با مسئولان استان كرمان برای افزایش ظرفیت پذیرش مسافر در كرمان انجام شده است.

مسافت بندرعباس تا شهر كرمان ۴ ساعت، یزد به كرمان ۴ ساعت و شیراز به كرمان ۶ ساعت است و مسافران به سادگی می توانند خویش را به این شهر تاریخی برسانند.
آثار جهانی كرمان در انتظار گردشگران
شش اثر ثبت جهانی ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، روستای سه هزارساله صخره ای میمند، كویر لوت، قنات های سه گانه و روستای دارستان بعنوان قطب تولید «گلیم شریكی پیچ» آماده پذیرایی از مسافران هستند.
شهردار كرمان در گفتگو با مهر تصریح كرد: ما با آغوش باز از مسافرانی كه بر اثر بروز سیلاب در استان های فارس و هرمزگان و استان های شمالی با چالش در برنامه سفرشان رو به رو شده اند استقبال می نماییم.
شهردار كرمان: ما با آغوش باز از مسافرانی كه بر اثر بروز سیلاب در استان های فارس و هرمزگان و استان های شمالی با چالش در برنامه سفرشان رو به رو شده اند استقبال می كنیم
سید مهران عالم زاده در گفتگو با مهر تصریح كرد: امسال و پیش از بروز حوادث تلخ در استان فارس و سیلاب در استان های مختلف در شهرداری كرمان برنامه های ویژه برای پذیرایی از میهمانان نوروزی برنامه ریزی شده بود و روند اجرای این برنامه ها به خوبی در حال اجرا می باشد.
وی اظهار داشت: هدف ما این است كه بهترین خدمات را به مسافران نوروزی و مردم شهر كرمان عرضه نماییم.
وی با اشاره به شرایط مطلوب آب و هوایی در استان و به خصوص شهر كرمان تصریح كرد: تمام جاده ها به سمت شهر كرمان باز است و هیچ مشكلی برای خدمات دهی به مسافران وجود ندارد.
عالم زاده بیان كرد: تمامی امكانات موجود همچون مدارس، سالن های سرپوشیده و ورزشی و مساجد برای اسكان مسافران در نظر گرفته شده است و كمپ بزرگ و امن برای اسكان گردشگران فراهم گشته است.
وی اظهار داشت: بازار تاریخی كرمان بیشترین بازدید طی ایام نوروز در شهر كرمان را به خود مختص كرده است و برنامه های مختلف همچون برگزاری كنسرتهای رایگان، موسیقی خیابانی، جشن های نوروزی، ایجاد سفره های مختلف هفت سین، نمایشگاه های هنری، تورهای گردشگری رایگان، جشنواره نوبهار، طرح های راهنمای گردشگران و ده ها برنامه متنوع دیگر برگزار می گردد.
وی اضافه كرد: میزان بارش ها در كرمان به گونه ای بوده كه باعث طراوت هوا شده و هیچ مشكلی برای پذیرایی و اسكان مسافران ایجاد نكرده و ما برای دور دوم مسافرت های نوروزی در آمادگی كامل قرار داریم.
حضور گردشگران در كرمان افزایش یافته است
مدیركل میراث فرهنگی استان كرمان هم در گفتگو با مهر تصریح كرد: تابحال نزدیك به ۴۰ هزار نفر از باغ شاهزاده ماهان بازدید كرده اند و همین امر سبب شده این باغ در صدر بازدیدهای ایام نوروز در كرمان قرار داشته باشد.

غلامرضا فرخی بیان كرد: طبق آمارهای موجود میزان سفر به استان كرمان پیش از بروز حوادث در استان های مجاور افزایش یافته بود اما این روند پس از بروز سیلاب و تغییرات آب و هوایی تشدید شده است.
وی اظهار داشت: باغ شاهزاده ماهان، حمام گنجعلیخان و ارگ تاریخی بم در صدر بازدیدها قرار داشته است.
وی بیان كرد: ظرفیت همه هتل های كرمان پر شده است و روند رزرو هتل ها برای دور دوم سفرها هم در حال انجام می باشد.
فرخی اظهار داشت: تمام امكانات برای خدمات رسانی به مسافران در حال انجام می باشد و همه دستگاه های دولتی و بخش خصوصی برای پذیرایی از مسافران پای كار آمده اند.
وی به وجود ۳۱۷ مركز بوم گردی در استان كرمان اشاره نمود و بیان كرد: اقامت در این مراكز هم رشد قابل توجهی داشته است و بیشتر از ۱۵ هزار نفر در این اقامتگاه ها ساكن شده اند.
روند ورود مسافران به شهر كرمان همچنان ادامه دارد و تمامی راه ها به سمت این استان باز است و پیش بینی هواشناسی هم از آب وهوای مطلوب و گاه باران های مقطعی و طراوت بخش خبر می دهند. پیشنهاد ما برای بازدید از مراكز گردشگری كرمان حضور گردشگران در زنجیره گردشگری خاطره انگیز زیر است.
بازار تاریخی كرمان قلب تپنده گردشگری كریمان
بازار تاریخی شهر كرمان كه خود كلكسیونی از صدها بنای تاریخی زیبا و منحصربه فرد است مركز گردشگری شهر كرمان است. مهم ترین مراكز گردشگری در این بازار میدان زیبای گنجعلیخان، بادگیرهای بزرگ، چهارسوق، بازار عطاران، حمام گنجعلیخان، بازار مسگرها، موزه حیاتی، چایخانه سنتی، راسته بازارهای كرمان، بازار ظهیرالدوله، مسجد بزرگ جامع و موزه حیاتی و كاروانسرای گنجعلیخان همچون جاذبه های موجود در بازار كرمان هستند.

هر یك از این بناها در یك دوره زمانی خاص توسط حاكمان شهر كرمان ساخته شده اند ضمن اینكه به سادگی می توان سوغات شهر كرمان همچون قالی كرمانی، پته، گلیم شریكی پیچ، قاووت، كلمپه و ظروف مسی را تهیه كرد.
باغ فتح آباد كرمان؛ بازی آب و نور
باغی مربوط به دوره قاجار است كه در ۲۵ كیلومتری مركز كرمان و شهر اختیارآباد واقع شده است. این باغ الگوی راه اندازی باغ شاهزاده ماهان بوده است. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۸۴ بعنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
در این مجموعه علاوه بر عمارت اصلی كه با دو طبقه در مركزیت مجموعه و در شمال حوض اصلی قرار گرفته است در سمت غرب عمارت چهار فصل وجود دارد.

در حال حاضر باغ بعنوان یكی از جاذبه های شهر كرمان بوده و اتاق های هر دو عمارت قابل رزرو و اجاره است. همینطور عرضه خدمات پذیرایی و تفریحی هم در سال های اخیر در محوطه روباز و اتاق های عمارت انجام می شود.
باغ شاهزاده كرمان بهشتی در باغ شهر ماهان
باغ شاهزاده ماهان یا باغ شازده ماهان یكی از باغ های تاریخی ایران به حساب می آید. این باغ در حدود ۲ كیلومتری شهر ماهان و در نزدیكی شهر كرمان و در دامنه كوه های تیگران جای گرفته و مربوط به آخر دوره قاجاریه است.

این باغ مساحتی نزدیك به ۳.۵ هكتار و دو مجموعه شرقی و غربی دارد. كوشك یا همان عمارت های آن بسیار زیباست و به صورت دو اشكوب ساخته شده است و سر در آن از معماری زیبایی برخوردار می باشد كه آنرا از سایر باغ های ایرانی برجسته می سازد.
در باغ فواره ها یا آبفشان هایی هم وجود دارد كه در درازنای باغ قرار دارند و از زیباترین فواره های باغ های ایرانی هستند. فواره های باغ شاهزاده بر پایه نیروی اختلاف ارتفاع كاركرد دارند. درازای باغ شاهزاده كرمان ۴۰۷ متر و پهنای آن ۱۲۲ متر است و از این رو بزرگترین و زیباترین باغ تاریخی ایرانی به حساب می آید. این باغ در بیشتر سال و بخصوص در فصل تابستان و بهار بازدیدكنندگان پرشماری دارد.
جای گرفتن در جاده گذری كرمان به بم و در راه جاده كهن ابریشم از عواملی است كه این محل را برای راه اندازی یك باغ اشرافی مناسب ساخته است. باغ شاهزاده به گونه ای ساخته شده بیشینه دید را از چشم اندازهای درونی را بسان زیر فراهم می سازد: هنگام ورود، بخصوص در طبقه بالایی سردر خانه به جز نماها و چشم اندازهای بیرونی باغ، چشم انداز چهارباغ و در جهت وارون بر آن و چشم انداز كوه را ممكن می سازد. این چشم اندازهای دیدنی یعنی دیدن جوش و خروش آب، حوضچه ها و آبشارها هر كدام به نوبه خود تأكیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و همراه با آرایش گیاهی چشم اندازهای درونی بی مانندی را به دست می دهند.
ارگ راین نمایی از ارگ بزرگ بم
ارگ راین یكی از بزرگ ترین بناهای خشتی جهان است. این بنای تاریخی بزرگ با مساحتی بیشتر از بیست و دو هزار مترمربع، سومین بنای خشتی بزرگ جهان پس از ارگ بم و ارگ مورچه خورت است؛ كه هرساله میزبان هزاران توریست داخلی و خارجی است.
ارگ راین در جنوب غربی شهر كنونی راین در استان كرمان ایران قرار دارد. این بنای خشتی تا حدودی به ارگ تاریخی بم شبیه است و بر بالای تپه ای قرار دارد.

قلعه راین یكی از مهم ترین آثار تاریخی كهن راین است و بر موجودیت راین پیش از اسلام مهر تأیید می نهد. گفته می شود قدمت آن به دوره ساسانیان بر می گردد. در تاریخ كرمان، از قلعه راین در قرن اول ه. ق. نام برده شده است. قلعه هایی با قدمت و سابقه بیشتر در این محل وجود داشته كه بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته اند.
نقشه قلعه تقریباً مربع شكل و با چندین برج در اطراف مزین شده است. دور تا دور قلعه را حصاری دربرگرفته كه ارتفاع آن بیشتر از ده متر است. تنها ورودی قلعه از جبهه شرقی است كه با سر در بزرگ و باشكوه به محوطه داخلی راه دارد.
عناصر قلعه عبارت اند از بازار، حاكم نشین، خانه های اعیانی، چهار انبار، آتشكده و محله های عامه نشین. این قلعه بخش عامه نشین و اعیان نشین دارد و فضاهای معماری مورد نیاز مردم مانند مكتب خانه و ساختمان قرنطینه در آن دیده می شود. مصالح كلی آن خشت خام است.
ارگ بم بزرگ ترین بنای خشتی جهان
ارگ بم بزرگترین سازهٔ خشتی در جهان بود كه محل آن در نزدیكی شهر بم در استان كرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۲، در اثر زلزلهٔ شدیدی كه شهر بم و حومهٔ آنرا تحت تأثیر قرار داد، ارگ بم تقریباً به صورت كامل از بین رفت.

«بم و فضای فرهنگی آن» در لیست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده است. این ارگ عظیم كه در راه جادهٔ ابریشم قرار دارد سده ۵ قبل از میلاد ساخته شده است و تا سال ۱۸۵۰ بعد از میلاد هم همچنان مورد استفاده بود. به صورت قطع معلوم نیست چرا بعد از آن دیگر مورد استفاده قرار نگرفت.
كل بنا یك دژ بزرگ است كه در قلب آن، ارگ واقع شده، اما به علت ظاهر پرابهت ارگ، كه پر ارتفاع ترین قسمت مجموعه هم به شمار می آمد، كل بنای دژ بعنوان ارگ بم نامیده می شود.
روستای صخره ای میمند روستایی در دل كوه
میمند، یك روستا از توابع بخش مركزی شهرستان شهربابك-كرمان است. این روستا در ۳۰ كیلومتری شهربابك قرار دارد. «منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابك» بخاطر خانه های كنده شده در دل كوه در تیرماه ۹۴ به ثبت میراث جهانی یونسكو رسید.

میمند شهربابك روستایی صخره ای و دستكند با چند هزار سال قدمت یادآور روزهایی است كه انسان ها خدایان خویش را در بلندای كوه ها جستجو می كردند و كوه نشانه استواری و توان و پایداری و اراده شناخته می شد.
این بنای دستكند باستانی، بی شك از اولین سكونتگاه های بشری در ایران به حساب می آید، دورانی كه هنوز ایرانی ها مهرپرست بودند و كوه ها را مقدس می شمردند. به هر تقدیر چند هزار سال قبل از این، انسان هایی دل سنگ ها را شكافتند و یادگاری را به جا گذاشتند كه امروزه بعد از گذشت سالیان همچنان نماد عزم و اراده و اقتدار اجداد ایرانی به حساب می آید.
هنوز كسی بدرستی آگاه نیست كه این مجموعه به دست چه كسانی به وجود آمده و انگیزه این مردم از ساخت چنین بناهایی چه بوده است.
دارستان پایتخت گلیم بافی ایران
دارستان نام روستایی است در استان كرمان و ۲۹ كیلومتری شهرستان سیرجان. بافندگی گلیم شریكی پیچ شغل اصلی مردم دارستان است و مهم ترین محصول كشاورزی آن پسته است. دارستان در قدیم دارای یك حمام عمومی بوده كه مردم روستای دارستان و روستاهای اطراف از آن استفاده می كرده اند. قدمت این حمام به بیشتر از ۱۰۰ سال می رسد.
این روستا مركز بافت گلیم شریكی پیچ است این گلیم توسط مردم روستای دارستان بافته می شود و ثبت جهانی شده است.
كویر لوت میزبان ماجراجویان در گرم ترین نقطه زمین
از كویر لوت بعنوان چهارمین پرونده جذاب ثبت طبیعی جهان یاد می شود این كویر كه ۷۰ درصد آن در استان كرمان واقع شده است دارای دیدنی هایی است كه كمتر كسی در طول زندگی خود با ان ها روبرو شده است.
برای رسیدن به كویر لوت از شهر كرمان باید به سمت سیرچ زادگان هوشنگ مرادی كرمانی حركت كنید و پس از گذر از پیچ و خم های كوهستانی جاده به كویر می رسید.

بزرگترین و معروف ترین كویر و كلوت های ایران كویر و كلوت های شهداد هستند كه بر مبنای ابعاد و عامل فرسایش به دو رخساره تقسیم می شوند. كلوت های شهداد كرمان از زیباترین كلوت های دنیا هستند كه همه ساله گردشگران فراوانی را به سمت خود می كشانند. این منطقه كه به «شهر خیالی كلوت» هم شهرت دارد، از جانب مجله نشنال ژئوگرافیك چند سال پیش بعنوان چهارمین جاذبه طبیعی دنیا انتخاب شده است.
این كلوت های بزرگ و زیبا حاصل فرسایش آبی-بادی و كلوت های كوچك و تحت تأثیر فرسایش بادی شكل گرفته است. این شكل و شمایل عجیب و سحرانگیز طبیعی، شبیه سازه های باستانی و مخروبه در شهرهای كهن باستانی است كه گاه آنرا شبیه شهر ارواح كرده است. به واقع سازنده اصلی این كلوت ها، همان طبیعت و شرایط ایجاد آنها بكر بودن این طبیعت است. شاید بتوان كلوت را ابرشهری شنی در قلب بیابان نامید كه با تصاویر و مجسمه های شگفت انگیز خود شكوه و عظمت عناصر طبیعی را به ما یادآوری می كنند.

1398/01/08
14:30:58
5.0 / 5
4434
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
بریونی