رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی:

بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین می تواند ثبت جهانی شود

بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین می تواند ثبت جهانی شود

به گزارش بریونی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی اظهار داشت: بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین در صورت ایجاد موزه و دانشكده مهارتی می تواند ثبت جهانی شده و به مركزی بی نظیر تبدیل گردد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، غدا هیجاوی، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و ویدا توحدی مشاور معاون صنایع دستی كشور قبل از ظهر چهارشنبه با استاندار قزوین ملاقات و گفتگو كرد. در این دیدار كه علیرضا خزائلی مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، علی فرخزاد معاون عمرانی استانداری قزوین و میریان مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان هم حضور داشتند در مورد ظرفیت های مجموعه بازار تاریخی سعدالسلطنه برای ثبت جهانی گفتگو شد. غدا هیجاوی در این دیدار اظهار داشت: آنچه در استان قزوین و در مجموعه بازار سعدالسلطنه دیدم بسیار جذاب و پرارزش بود كه می تواند برای خیلی از مردم دنیا هم جالب باشد. وی بیان كرد: در این بازار به شكلی ورك شاپ های متفاوت وجود داشت كه مبین فرهنگ و سنن ایرانی است و از همه مهمتر رفت و آمد مردم در مراكز عرضه صنایع دستی بود كه شور و شوق زیادی را در محل بوجود آورده و جانی مضاعف به این فضا بخشیده بود. رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی یادآورشد: بازارچه صنایع دستی قزوین روح مردمی دارد و نه تنها یك بازارچه بلكه مركز تجمع و گفتگوی مردم و یك مكان اجتماعی پرارزش است كه اگر تكمیل شود اثر بی نظیری می شود.بازارچه صنایع دستی سعدالسلطنه قزوین ظرفیت جهانی شدن داردغدا هیجاوی افزود: انتظار می رود با حمایت دولت این مجموعه بسرعت تكمیل شود و اگر برخی الحاقات در آن دیده شود این مكان می تواند بعنوان یك بازارچه صنایع دستی ثبت جهانی شود.
وی اظهار داشت: در این مجموعه می توان آموزش های تخصصی داد و فضای آن بسیار اثرگذار است و به آموزش ها كمك می نماید و بسیار علاقمند هستم در تكمیل و بهره برداری نهایی از این مجموعه بار دیگر در ایران باشم. غدا هیجاوی خاطرنشان كرد: به مسئولان استان قزوین برای داشتن چنین مجموعه زیبایی تبریك می گویم و اعلام می كنم اگر این بازارچه صنایع دستی كامل شود نمونه بی نظیری خواهد شد كه می تواند میزبان برگزاری فستیوال جهانی صنایع دستی باشد. وی افزود: تنها مجموعه قابل توجه بازارچه صنایع دستی در ازبكستان و بخارا وجود دارد كه میزبان فستیوال جاده ابریشم است اما این مجموعه ظرفیت های بهتری دارد.
رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی بیان كرد: در این مجموعه پیشنهاد می شود موزه ای برای اشیای قدیمی ایجاد شود و در كنار عرضه محصولات سنتی و صنایع دستی برای صادرات هم فكر كرد. وی اظهار داشت: همینطور ایجاد دانشكده مهارتی صنایع دستی در بازارچه سعدالسلطنه از دیگر پیشنهاداتی است كه می تواند به كامل شدن این مجموعه زیبا كمك نماید.
غدا هیجاوی افزود: داشتن موزه و دانشكده صنایع دستی می تواند این مركز را به یك مجموعه جهانی تبدیل كند.

1398/03/22
15:14:05
5.0 / 5
4771
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بریونی