بروجرد شهر ملی ورشو شد

بروجرد شهر ملی ورشو شد

به گزارش بریونی با انتخاب بروجرد بعنوان شهر ملی ورشو موافقت شد.به گزارش بریونی به نقل از مهر، در جلسه ارزیابی تعیین شهرهای ملی صنایع دستی كه امروز دوشنبه با حضور خانم محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری كشور، علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، سید امین قاسمی مدیركل و باباحسینی معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در عمارت تاریخی كوشك تهران برگزار شد؛ با انتخاب بروجرد بعنوان شهر ملی ورشو موافقت شد.
بر اساس این گزارش، گستردگی هنر ورشوسازی به حدی بوده است كه نام شهر بروجرد و ورشو با هم آمیخته شده است. این فلز به صورت ورق از كشور آلمان و لهستان به ایران وارد می شده است و با داشتن جلا ومقاومت طولانی در مقابل پوسیدگی، آنرا «ژرمن سیلور» هم اطلاق می كردند.
هنرمندان دیار بروجرد، با استفاده از فن چكش كاری و خم كاری با استفاده از دستگاه های ساده و همینطور نیروی بازوی خود، به خلق آثار فلزی بسیار زییایی از ورقهای ورشویی می پرداختند كه همچون می توان به ظروف غذا خوری، سماور، سینی، قندان، چایدان، گلاب پاش و … اشاره نمود.

راسته مسگرهای بازار بروجرد هنوز نفس می كشد و شهرت قلم زن های حرفه ای این دیار همچنان پایدار می باشد تا این هنرمندی نه فقط در خاطرات كه در زندگی روزمره مردمان این دیار جایش را حفظ كند.
كارشناسان امر معتقدند كه جغرافیایی متنوع لرستان و زیست بوم این استان در تنوع نقوش و صنایع دستی آن نقش بسزایی داشته به صورتی كه كار هنرمندان بروجردی روی فلز ورشو از انحصاری ترین صنایع دستی كشور به حساب می آید.
از برجسته ترین هنرمندان این حرفه می توان استاد علی میناگر، مرحوم استاد رئوف، مرحوم استاد قریب، استاد رضا گلدوز، استاد محمد باد آور، استاد علیرضا شاددل، استاد ماشاء اله فرخی و … را نام برد.

1398/05/01
17:30:01
5.0 / 5
4411
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بریونی