وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشكیل می شود

وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشكیل می شود

به گزارش بریونی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تایید شورای نگهبان را گرفت و بعد از ابلاغ این شورا به دولت بعنوان وزارتخانه فعالیت خواهد نمود.به گزارش بریونی به نقل از مهر، بالاخره سازمان میراث فرهنگی رای وزارتخانه شدن را از شورای نگهبان گرفت. در این مدت هر بار كه این مورد در دستور كار جلسه مجلس قرار می گرفت با مخالفت عده ای همراه می شد. تا اینكه عباسعلی كدخدایی سخنگوی شورای نگهبان اعلام نمود كه طرح تشكیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به تایید شورای نگهبان رسید.
در طی مدتها بحث و عرضه طرح های مختلف به مجلس درباره تشكیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بارها افراد مختلف از خارج سازمان میراث فرهنگی بر وزارتخانه شدن این سازمان تاكید داشتند اما با مخالفت مسئولان داخل سازمان مواجه می شدند. روسای این سازمان همیشه در نقد وزارتخانه شدن آن مصاحبه می كردند و بهانه بزرگ شدن دولت را دلیل مخالفت خود اعلام می كردند آبان ماه سال ۹۶ علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی در جمع هتلداران كشور اظهار داشت: نظر دولت این است كه تبدیل این سازمان به وزارتخانه، باعث بزرگ تر شدن دولت می شود، با عنایت به اینكه مأموریت های سازمان میراث فرهنگی فرابخشی است و موضوعات گردشگری به بخش های مختلفی مرتبط می باشد، فعالیت این سازمان بعنوان معاونت ریاست جمهوری می تواند راهگشای خیلی از مسائل باشد، اما در نهایت هر تصمیمی كه اتخاذ شود ما آنرا انجام می دهیم.
اكنون باید دولت در مدت سه ماه از زمان ابلاغ شورای نگهبان به دولت برای وزارتخانه شدن این سازمان، سرپرستی را برای این وزارتخانه معرفی نماید.
حالا باید دید آیا مونسان با عنایت به عملكردی كه در ریاست این سازمان دارد، می تواند بعنوان گزینه ای برای وزارتخانه شود یا خیر. در اینباره، احمد شاكرزاده از كارشناسان میراث فرهنگی به خبرنگار مهر اظهار داشت: به نظر نمی رسد عملكرد رئیس سازمان میراث فرهنگی در چند سال گذشته عملكرد قابل قبولی باشد تا بتواند بعنوان گزینه وزارت بررسی شود. در این سالها اقدام قابل توجهی از این سازمان دیده نشده است بنابراین بوده كه نمایندگان مجلس اصرار بر وزارتخانه شدن آن داشتند ازاین رو اگر قرار باشد وزیر هم همان رئیس فعلی باشد، دیگر چه فرقی كرده است باید بتوانیم افرادی را در این منصب بنشانیم كه بتوانند یك وزارتخانه را اداره كنند نه یك سازمانی كه حتی زورش به وزارتخانه های دیگر و یا سازمانهای كوچك تر از خودش هم نمی رسید.
وی اضافه كرد: این وزارتخانه حالا باید بتواند جلوی ساخت وسازهای شهرداری ها را بگیرد و به وزارتخانه هایی مانند نیرو حكم كند كه بدون اجازه آن اقدامی در جهت تخریب میراث فرهنگی انجام ندهد. حالا دیگر این وزارتخانه باید برای حوزه هایی مانند صنایع دستی معاونان قدرتمندی را انتخاب نماید كه صنایع دستی را از مهجور بودن خارج كند.

1398/05/17
18:28:11
5.0 / 5
4610
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بریونی