حجت الاسلام خاموشی مطرح كرد؛

حمایت سازمان اوقاف از شركت‎های دانش بنیان برای مقابله با تحریم ها

حمایت سازمان اوقاف از شركت‎های دانش بنیان برای مقابله با تحریم ها

به گزارش بریونی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: كوشیدیم با پشتیبانی از شركت های دانش بنیان وارد مسیری شویم كه به صورتی با تحریم ها مقابله نماییم و بتوانیم نقش خوبی در بهبود معیشت مردم داشته باشیم.به گزارش بریونی به نقل از مهر، مراسم گشایش نمایشگاه میراث وقف و دستاوردهای نهاد وقف عصر امروز در موزه ملی ایران با حضور وزیر میراث فرهنگی و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اجرا شد.
در ابتدای این مراسم جبرئیل نوكنده مدیرموزه ملی ایران اظهار داشت: وقف یكی از برترین و پُردوام ترین مظاهر احسان، نیكوكاری، سنت و بزرگ اندیشی زنان و مردانی است كه در پهنای تاریخ این سرزمین زیسته اند و در نهایت سخاوت و صداقت گاه از مال خود انفاق كرده و گاهی در حفظ كیان این آب و خاك جان خودرا وقف كرده اند و بدین ترتیب میراث ناملموسی از گذشته های بسیار دور شكل گرفته كه مایه پویایی و سرزندگی فرهنگ و تمدن غنی ایرانی بوده و واقفان را نیز برای همیشه ماندگار و جاودانه ساخته است.
وی اضافه كرد: وقف در عصر حاضر شامل جلوه هایی بدیع و متناسب با زمان است كه در كالبدهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی گسترش یافته و محوری برای توسعه و ایجاد تحولات مثبت و سازنده در زندگی اجتماعی محسوب می شوند. مبحث وقف آنچنان گسترده و میدان بازی است كه در كلامی كوتاه نمی گنجد و شاید لازم باشد به یكی از شاخه های آن بسنده كنم.
مدیرموزه ملی ایران افزود: وقف فرهنگی شاید ازمهم ترین و كهن ترین كاربردهای این سنت بی بدیل به شمار آید، كه نتایج فرهنگی و آموزشی آن با محوریت عدالت، لایه های بالایی تا زیرین جامعه را در بر می گیرد.
وی اظهار داشت: وقف فرهنگی كه معمولن از جانب دانشمندان، امرا، وزرا و سایر نیكوكاران انجام شده، تا به امروز توانسته گنجینه ای عظیم از آثار فرهنگی منقول و غیر منقول را گردآوری كند كه در جای جای این سرزمین پهناور قابل مشاهده هستند.
نوكنده اشاره كرد: مساجد، بقاع متبركه، كتابخانه، مدارس و دیگر نمونه ها با كاربردهای آموزشی موجب رشد و شكوفایی فرهنگ، تمدن و تكامل انسانی شده اند ودر همین راستا قرآن ها، نسخ خطی، اسناد و دیگر آثار تاریخی فرهنگی به مثابه یادگاری ماندگار، بهترین وسیله انتقال علوم و تمدن از ملت های گذشته به آیندگان هستند.
مدیرموزه ملی ایران اشاره كرد: وقف از یك سو بعنوان یك عمل خیر و در زمره باقیات الصالحات به شمار آمده و از طرفی دیگر گنجینه مهمی از میراث فرهنگی را به جا گذاشته كه جنبه قداست و امانتش ضمانتی برای میراثبانی صحیح از آن شده است و بدین ترتیب كاركرد آموزشی دیگری از وقف نیز در این جا هویدا شده است.
وی گفت: گردآوری، نگهداری در شرایط استاندارد و ایمن، پژوهش، معرفی و نمایش این آثار رسالتی است كه در نهاد فرهنگی موزه ها معنا می یابد و ثمره مهم آن تبدیل میراث وقف به میراث پایدار می باشد، چونكه موزه ها بعنوان پلی میان گذشته، حال و آینده نقش آفرینی می كنند. از همین روی وقف و اهدا از منابع مهم غنی سازی موزه ها به شمار می آیند.
نوكنده اظهار داشت: موزه ملی ایران نیز در مقام موزه مادر از این امر مستثنی نبوده و گنجینه مهمی از موقوفات را نگهداری می كند. و در پاسداشت هفته وقف با همكاری سازمان اوقاف و امور خیریه مبادرت به برگزاری نمایشگاهی تحت عنوان " میراث وقف " كرده است.
مدیرموزه ملی ایران اضافه كرد: این نمایشگاه روایتی از سنت وقف بر موقوفات شامل چهل بعلاوه یك اثر است كه قدمت زمانی از سده پنجم هجری قمری تا دوره زندیه را در برگرفته و، كهن ترین اثر این نمایشگاه نسخه خطی قرآنی است كه بر روی پوست نگارش شده است، بیشتر آثار این نمایشگاه متعلق به مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی است. آثار موقوفی این مجموعه كه امروزه در ردیف میراث جهانی قرار گرفته و شامل اشیاء متنوعی همچون نسخ خطی قرآنی، اسناد، نسخ خطی و چینی هایی است كه امروز تحت عنوان میراث جهانی مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی شهرت خاصی دارند. و این شاید مهم ترین پیام نمایشگاه باشد. از سویی دیگر این مجموعه فرصت مناسبی برای نمایش جلوه هایی از هنر فاخر دوران اسلامی در زمینه های گوناگون خوشنویسی، كتاب آرایی، جلد سازی، فلزكاری و دیگر شاخه های هنری است كه در بین این موقوفات قابل بررسی و پژوهش هستند.
وی اضافه كرد: این نمایشگاه در صدد است تا نگاه سطوح مختلف اقشار جامعه را به وقف فرهنگی و نتایج مهم آن سوق دهد: نخست آنكه با نگاهی كارشناسی شده به این آثار می توان شاهكارهای خیلی از هنر و تمدن ایرانی را در این مواد فرهنگی جستجو كرد، كه حفظ و حراست از آنها برعهده هر ایرانی است، از طرفی دیگر جلب مساعدت و حمایت مسئولین ذیربط در جهت گردآوری این آثار با هدف تقویت موزه های موجود و در اقدامی ملی تاسیس و راه اندازی موزه وقف را یادآوری می كند.
نوكنده درانتها اظهارات خود اظهار داشت: برگزاری این رویداد فرخنده را تبریك می گویم و برای بانیان آن از خداوند منان طلب توفیق بیش از پیش دارم. مجدد از حضور تك تك شما میهمانان ارجمند سپاسگزارم.
پس از نوكنده، حجت الاسلام عادل معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: به بهانه هفته وقف تصمیم گرفتیم آنچه كه واقفان در پرتو موقوفات از خودشان به جا گذاشتند بازگو و اطلاع رسانی نماییم و امیدواریم این اطلاع رسانی بهانه ای برای بسط این سنت حسنه شود.
عادل اضافه كرد: تجلیل از اصحاب وقف هم از دیگر برنامه هایی است كه برای هفته وقف در نظر گرفته ایم. تاسیس موزه میراث وقف هم در دستور كارمان قرار دادیم تا آثاری كه امكان نمایششان وجود دارد در این نمایشگاه ارائه شود.
وی افزود: همین طور نمایشگاهی از دستاوردهای سازمان اوقاف در حوزه شركت های دانش بنیان به معرض نمایش گذاشته شده كه در آن ۱۰ شركت دانش بنیان كه با اوقاف همكاری دارند، حضور بهم رساندند. برگزاری همایش یاوران وقف و برگزاری نشست های تخصصی در حاشیه این نمایشگاهها از دیگر برنامه های هفته وقف است.
همچنین امروز تفاهم نامه ای میان سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت میراث فرهنگی به امضا می رسد كه امیدواریم منشاء خیری برای همكاریهای مشترك بین این دو نهاد شود.
طالبیان معاون میراثی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه این مراسم توضیحاتی راجع به تفاهم نامه ای كه بین این دو نهاد به امضا رسید ارائه داد و اظهار داشت: هنگامی كه تصمیم به آماده كردن این تفاهم نامه گرفتیم متوقف شدیم كه ظرفیت های زیادی برای همكاری میان سازمان اوقاف و وزارت میراث فرهنگی وجود دارد. براپایی موزه وقف یكی از این موضوعات است.
در اختتام این مراسم حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: بااینكه می گویند لفظ وقف در قرآن كریم نیامده ولی آیات زیادی راجع به ماهیت وقف در چندین سوره قرآن وجود دارد. سوره حاقه همچون این سوره ها است.
وی در ادامه با تشریح سوره هایی كه به سوژه وقف پرداخته اند، اضافه كرد: میراث موقوفات ایرانی- اسلامی در ایران خیلی زیاد است. ما ضمن تبریك به وزارت میراث فرهنگی به خاطر اینكه بتازگی تشكیل وزارتخانه داده در همین جا اعلام می نماییم كه هم خانواده اییم و قرابت زیادی بین وقف و میراث فرهنگی وجود دارد. بطوریكه برمبنای آمار و ارقام حدود ۸ هزار و ۵۰۰ بقعه ثبت شده در اختیار ما است. همین طور ما دست نوشته ها و وقف نامه های عجیبی داریم كه قدمت تاریخی دارند و مربوط به صدها سال پیش هستند. در این زمینه به كمك میراث فرهنگی احتیاج داریم كه به خوبی حفظ شود چون بعضی از این نسخه های وقفی منحصر به فرد هستند.
رئیس سازمان اوقاف در ادامه با اشاره به راه اندازی موزه وقف اضافه كرد: انشاالله بزودی موزه وقف كلید می خورد. همین طور ما تصمیم گرفتیم به بهانه دهه وقف چهره های جدیدی از وقف نمایش دهیم. بعنوان مثال برگزاری مراسم با حضور شركت های دانش بنیان یكی از آنهاست. بدین سان كه ما كوشیدیم به شركت های دانش بنیان از مرحله میانی به بعد یعنی در جایی كه می خواهند تولید انبوه را آغاز كنند مشاركت می نماییم. كوشیدیم در این زمینه وارد مسیری شویم كه به صورتی با تحریم ها هم روبرو شود و بتواند نقش خوبی در معیشت مردم داشته باشد.
وی درانتها اشاره كرد: در همین جا از اندیشمندان و كارشناسان كمك می خواهیم كه درباره برخی از شاخه های جدیدی كه مقرر است در سازمان اوقاف راجع به آنها كار شود به ما كمك كنند. مثل صندوق وقف پول یا وقف اشتراكی.
حجت الاسلام خاموشی درانتها گفت از وزارت میراث فرهنگی بابت همكاری با این سازمان تشكر می كنم.
در انتهای این مراسم تفاهم نامه میانه حجت الاسلام خاموشی رئیس سازمان اوقاف و علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری امضا و نمایشگاه میراث و دستاوردهای وقف راه اندازی شد.


منبع:

1398/08/13
18:32:53
5.0 / 5
4461
تگهای خبر: آموزش , پوست , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
بریونی