محققان می گویند؛

فواید چای سبز در جلوگیری از سرطان و دیابت

فواید چای سبز در جلوگیری از سرطان و دیابت

به گزارش بریونی چای سبز دارای فواید بیشماری است و مصرف روزانه آن می تواند برای سلامت مفید باشد.به گزارش بریونی به نقل از مهر، چای سبز عموما به منظور كاهش وزن استفاده می شود. اما با وجود آنتی اكسیدان ها و مواد مغذی موجود در آن، چای سبز تاثیرات قوی ای بر بدن دارد و باعث بهبود عملكرد مغز، كاهش ریسك مبتلا شدن به سرطان، تقویت متابولیسم و سلامت بهتر دندان ها می شود.
آنتی اكسیدان های موجود در چای سبز به مراتب بیشتر از سبزیجات پهن برگ و توت فرنگی است، از اینرو منبع خوبی از این ماده مغذی به حساب می آید. آنتی اكسیدان ها با كاهش ریسك بیماری قلبی از راه تنظیم فشارخون بالا مرتبط هستند.
در ادامه به بعضی از مهم ترین خواص چای سبز اشاره می شود.
كاهش احتمال مبتلا شدن به سرطان
آنتی اكسیدان های موجود در چای سبز دارای توانایی كاهش ریسك برخی انواع سرطان ها هستند. مطالعات مشاهده ای نشان داده است خانمهایی كه چای سبز می نوشند ۲۰ تا ۳۰ درصد كمتر با خطر مبتلا شدن به سرطان سینه روبرو هستند. همینطور مطالعه ای دیگر نشان داده است مردانی كه چای سبز می نوشند ۴۸ درصد كمتر با احتمال مبتلا شدن به سرطان پروستات مواجهند.
عملكرد شناختی بهتر مغز
كافئین موجود در چای سبز بعنوان یك محرك عمل می كند كه باعث بهبود ابعاد گوناگون عملكرد مغز همچون بهبود خلق و خو، هوشیاری، زمان واكنش و حافظه می شود.
كاهش ریسك مبتلا شدن به آلزایمر و زوال عقل
مطالعات گوناگون بر روی مدلهای حیوانی نشان داده اند كه تركیبات كاتچین موجود در چای سبز می تواند تاثیرات محافظتی بر نورون ها داشته و ریسك آلزایمر و بیماری پاركینسون را كم كند. از اینرو چای سبز بر عملكرد مغز در كوتاه مدت و حفاظت از مغز در سنین پیری تأثیر دارد.
ریسك كمتر مبتلا شدن به عفونت و سلامت بهتر دندان ها
برخی مطالعات نشان داده اند كه چای سبز می تواند باكتری ها را كشته و از ویروس های نظیر آنفلونزا ممانعت كرده و در نتیجه خطر مبتلا شدن به عفونت ها را كم كند. همینطور برخی مطالعات نشان می دهند كاتچین های موجود در چای سبز مانع از رشد Streptococcus، باكتری مسئول پلاك، كرم خوردگی و پوسیدگی دندان ها می شود. همینطور چای سبز باعث كاهش بوی بد دهان می شود.
كاهش احتمال مبتلا شدن به دیابت نوع۲
مطالعات زیادی نشان داده اند كه چای سبز می تواند باعث بهبود حساسیت انسولین و كاهش میزان قندخون شود. مطالعات محققان ژاپنی نشان داده است نوشیدن منظم چای سبز احتمال مبتلا شدن به دیابت نوع۲ را تا ۴۲ درصد می كاهد.

1398/08/25
14:00:46
5.0 / 5
4216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بریونی