گزارش بریونی؛

تكذیب وجود كیك های آلوده در مركزی

تكذیب وجود كیك های آلوده در مركزی

بریونی: در صورتیكه برخی مسئولان مرتبط در استان مركزی در مورد سوژه كیك های آلوده به قرص، وجود هر نوع موارد و شواهدی را تكذیب می كنند؛ اما از بررسی برخی گزارشات در این رابطه نیز خبر می دهند.خبرگزاری مهر- گروه استان ها: طی روزهای اخیر گزارشاتی درباره وجود كیك هایی كه آلوده به انواع قرص هستند، خبرساز شده و در چند استان مختلف در كشور همچون كرمان و آذربایجان غربی و... استفاده از این كیك ها مسمومیت برخی از دانش آموزان را به دنبال داشته است.
در این رابطه روز گذشته وزیر آموزش و پرورش عنوان كرده طبق بررسی ها، این كیك ها لزوما در دست دانش آموزان پیدا نشده و از جانب دیگر مشخص است كه این كار در فرایند تولید اتفاق نیفتاده بود و پس از فرآیند تولید قرص ها جاسازی شده اند، چونكه قرص ها تغییر شكل و رنگ نداده اند.
این رخداد در ایام نخست، در سكوت خبری بود تا اینكه در بعضی از استان ها از جانب مسؤلان اعلام گردید كه مصرف این كیك ها باعث مسمومیت برخی از افراد شده و در نهایت وجود این كیك های آلوده به قرص كه هنوز هیچ اطلاع رسانی دقیقی در مورد منشا آنها صورت نگرفته، در فضای مجازی طی روزهای اخیر داغ تر شده است.
در همین زمینه، روز گذشته تصویری از یك كیك آلوده به قرص در بعضی كانال های تلگرامی خبری استان مركزی منتشر گردید كه ادعا شده بود این كیك در شهر آوه(از توابع شهرستان ساوه) خریداری شده است كه موجی از نگرانی را در ارتباط با اینكه پای كیك های آلوده به استان مركزی هم باز شده است، برانگیخت. در این رابطه خبرگزاری مهر به پیگیری مبحث از متولیان امر در استان پرداخت.

صحت خبر وجود كیك های آلوده در شهر آوه در دست بررسی است
رییس دانشگاه علوم پزشكی اراك در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: با عنایت به بررسی های انجام شده، تابحال در استان مركزی هیچ موردی از كیك های آلوده به قرص یافت نشده است.
سید محمد جمالیان اضافه كرد: از دو سه هفته پیش نخستین بار در فضای مجازی خبری در خصوص پیدا شدن تعدادی كیك با مارك خارجی لوتوس انتشار یافت، بر حسب دستور استاندار مركزی و معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار بازدید از تمامی كارخانه ها، فروشگاه ها و مراكز عرضه استان در این خصوص صورت گرفت و در نتیجه از این مارك محصولی در استان یافت نشد.
از دو سه هفته پیش نخستین بار در فضای مجازی خبری در خصوص پیدا شدن تعدادی كیك با مارك خارجی لوتوس انتشار یافت، حسب دستور استاندار مركزی و معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار بازدید از تمامی كارخانه ها، فروشگاه ها و مراكز عرضه در این خصوص صورت گرفت و از این مارك محصولی در استان یافت نشدوی افزود: از روز چهارشنبه با عنایت به انتشار اخبار در خصوص وجود كیك های ایرانی آلوده به قرص در استان های جنوبی، تمام پرسنل مجموعه غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی اراك، پرسنل مركز بهداشت و برخی از ارگان های نظارتی به صورت مشترك بازدید از مدارس و مراكز عرضه مواد غذایی را در سطح استان آغاز كردند كه خوشبختانه تابحال در استان ما هیچ موردی یافت نشده است.
رییس دانشگاه علوم پزشكی اراك اظهار داشت: در ارتباط با اخباری كه در خصوصوج پیدا شدن كیك های آلوده به قرص در شهر آوه شهرستان ساوه در فضای مجازی انعكاس پیدا كرده است، هنوز به ما گزارشی نداده اند و تابحال صحت این خبر تایید نشده و طی صحبت با رئیس دانشكده علوم پزشكی ساوه مقرر شد، اطلاعات مربوطه را در سریع ترین زمان ممكن به بنده اطلاع دهند.
جمالیان اظهار داشت: اگر قرار بود این قرص ها در فرایند تولید كیك ها جاسازی شود بطور حتم تغییر رنگ و طعم پیدا می كردند اما آن چه كه از شواهد پیدا است این قرص ها كاملا سالم هستند و نشان داده است بعد از تولید این كار انجام شده و بیشتر به منظور ایجاد رعب و وحشت در مردم و فلج كردن صنعت غذایی و امنیت غذایی در كشور بوده است.
وی اظهار نمود: وزارت بهداشت محتوای قرص های كشف شده را بعنوان قرص برنج و وارفارین تایید نكرده است، چون كه قرص های جمع آوری شده به منظور انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه تهران ارسال می شود و تابحال بیشتر استامینوفن و ترامادول گزارش شده است.
رییس دانشگاه علوم پزشكی اراك اظهار داشت: قرص برنج، فسفید آلومینیوم است و هنگامی كه در معرض هوا و آب قرار می گیرد، گاز كشنده آن آزاد می شود و خطر مرگ به همراه ندارد. قرص های برنجی خطرناك هستند كه از فایل آلومینومی خارج شده و بلافاصله بعد از مصرف گاز آن در معده آزاد شود.
جمالیان اظهار داشت: اكیپ های بازرسی به صورت مرتب مراكز عرضه استان را مورد بازدید قرار می دهند و به محض اطلاع از كوچك ترین مورد از وجود چنین كیك هایی به مردم اطلاع رسانی می شود.

تا زمان بررسی دقیق برخی گزارشات نمی توان اظهار نظر كرد
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی اراك هم در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: طی مدت اخیر مواردی در استان از بابت وجود كیك های آلوده به قرص اثبات نشده است.
عباس علیمرادیان عنوان كرد: هم اكنون نمونه های قرص های مشاهده شده در كیك ها در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در حال بررسی است.
با توجه به اخباری كه در خصوص وجود كیك های آلوده در شهر آوه شهرستان ساوه در فضای مجازی انتشار یافته، گزارش هایی وجود دارد كه هنوز صحت آن معلوم نیست و تا دست یابی به نتایج مستدل نمی توان درباره آن صحبت و اعلام نظر كردمعاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی اراك اظهار داشت: آن چه كه مسلم است این مسایل در روند تولید و عرضه در سطح كلان رخ نداده است، بلكه در موارد خاص و توسط افراد خاصی این مسئله به وجود آمده است، چونكه كارخانجات در بخش تولید با مشكلی مواجه نمی باشند و امكان ندارد در حوزه تولید قرصی به درون كیك وارد شده باشد.
علیمرادیان اظهار داشت: با عنایت به اخباری كه در خصوص وجود كیك های آلوده در شهر آوه شهرستان ساوه در فضای مجازی انتشار یافته، گزارش هایی وجود دارد كه هنوز صحت آن معلوم نیست و تا دست یابی به نتایج مستدل نمی توان درباره آن صحبت و اعلام نظر كرد. بعد از اعلام و جوابدهی آزمایش رفرنس تهران در مورد ماهیت این قرص ها پاسخگوی این مسئله ظرف سه روز آینده خواهیم بود.
وی اضافه كرد: تا مشخص شدن مسئله كیك های آلوده به قرص، آموزش و پرورش اقداماتی را انجام داده و اولیای مدارس و دانش آموزان ملزم شدند محصولات غذایی را صرفا از فروشگاه های معتبر تهیه كنند.
به نظر می رسد در ارتباط با موضوعی كه مبتلابه خیلی از مردم است و خبری شدن آن در سطح جامعه و فضای مجازی، باعث بروز نگرانی در جامعه گردیده، باید اطلاع رسانی های شفاف تری از جانب مسؤلان انجام پذیرد و پیگیری مبحث به فرداها و فرداها واگذار نشود، چون كه این مورد هر لحظه امكان دارد منجر به ایجاد مشكل برای یك شهروند و یا دانش آموز شود و از جانب دیگر آگاهی بخشی درست مسؤلان به مردم به منظور رعایت جوانب احتیاط، ضروری می باشد.


منبع:

1398/09/26
19:19:36
5.0 / 5
4213
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بریونی