یادداشت دیگران؛

تصویر كابوسناك نظام سرمایه داری و خویشاوند داعش

تصویر كابوسناك نظام سرمایه داری و خویشاوند داعش

به گزارش بریونی به دنبال تهدید میراث فرهنگی ایران توسط رئیس جمهور آمریكا، حكمت الله ملاصالحی، در یادداشتی از شباهت های ترامپ و نیروهای آدم كش داعش گفت.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: بعد از تهدید دونالد ترامپ به هدف قرار دادن مراكز و میراث فرهنگی ایران، واكنش های گوناگونی توسط شخصیت های فرهنگی ایران و جهان صورت گرفت. حكمت الله ملاصالحی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، طی یادداشتی با عنوان «تهدیدهای نابخردانه ژنرال ترامپ» به نكوهش این تهدید پرداخت.
ملاصالحی صاحب كتاب هایی چون «درآمدی بر معرفت شناسی باستان شناسی»، «باستان شناسی دین: با فانوس نظر در جست وجوی آئین های گمشده» و «باستان شناسی در صافی جستارهای فلسفی» و از نظریه پردازان دو حوزه «فلسفه باستان شناسی» و «باستان شناسی دین در ایران» است كه در یادداشت خود ترامپ را خویشاوند داعش خوانده و به عرضه تصویری از نظام سرمایه داری جهانی پرداخته است.
مشروح متن این یادداشت در ادامه می آید:
«در كشوری كه اینك بیشتر از سه سال است «ژنرال» ترامپ بر كاخ و كرسی ریاست جمهوری اش تكیه زده است و ملتی تاریخی را تهدید به حمله و تخریب مراكز فرهنگی و ابنیه و مآثر تاریخی اش می كند؛ ایرانشناسی به نام هم برخاسته است كه مجذوب و مسحور غنای مدنی و معنوی و پیوستگی و دیرینگی و دیرپایی تاریخ و فرهنگ و تمدن ایرانی بود و دوست می داشت در ایران بخاك سپرده شود تا هر چه بیشتر و بیشتر و عیان تر و نمایان تر احترام و ارادتش را به سرزمین ریشه های تاریخ، فرهنگ، جامعه و جهان بشری ما بیان كند و قدر بداندش و پاس بداردش.
چه بسا اگر ریچارد فرای فقید امروز در بین ما بود رئیس دولتش را به علت توهین ها و تهدیدهای پی به پی نابخردانه اش ضد ملتی تاریخی نكوهش و ملامت می كرد. انتظار می رود متفكران و هنرمندان آزاده و وجدان های عدالتخواه ایالات متحده خاموش ننشینند و نگذارند بیشتر از این آبروی كشورشان را رئیس دولت بی خرد و شرورشان بریزد.
ترامپ تصویر نازیبا و كابوسناك زوال سیاسی نظام فاسد سرمایه داری است كه اینك سیاره ما را تهدید به نابودی می كند. تهدیدی كه دیگر مرز نمی شناسد. نظام سیاسی كه چنان مست و خمارباده قدرت است كه به هیچ یك از ارزش های پذیرفته شده جهانی تعهد نمی ورزد و یله و بی مهار و افسارگسیخته منابع طبیعی كشورها را غارت می كند و مواریث فرهنگی ملت را به تاراج می دهد. مگر داعشیان آدمخوار عصرحجر در عراق و سوریه مراكز فرهنگی و مآثر تاریخی و محوطه های باستانی و موزه ها و مساجد و معابد را ویران و نابود و غارت نمی كردند و پاسداران مواریث فرهنگی و ماثر تاریخی را سر نمی بریدند! میان آن تخریب ها و تاراج ها و این توهین ها و تهدیدهای نابخردانه مشابهت ها بسیار است. هرجا هسته و پوسته ارزش ها و ریشه های معنوی سست تر و شكننده تر امكان و مجال خروج نیروهای اهریمنی از زیرلایه های ارض تاریخ مهیاتر و میدان جولان فراخ تر.
و این یكی از میان خویشاوندی و مشابهت جدی میان داعشیان آدمخوار عصر حجر و آدمخوارهای دنیای مدرن است. اتفاقاً فیلم های هالیوودی نظام فاسد سرمایه داری دنیای مدرن چهره نازیبا و كریه و اهریمنی و كابوسناك چنین نظام و چنین دنیائیست. تصادفی نیست كه می بینیم هر جا آنان و اینان گام می نهند سرزمین سوخته ای را از خود به جای می نهند و ترك می كنند. ویتنام، عراق، سوریه، افغانستان تصویری نازیبا و واقعیت تلخ و غم انگیز از سرزمین های سوخته ایست كه آنان و اینان از خود به جای نهاده اند.
یك جهان در سوگ و ترور و شهادت سرداران دلاور ایران عراق گریست و همچنان میگرید و نام و یادشان را پاس می دارد و پاس خواهد داشت. آقای ژنرال ترامپ! شما اگر بمیرید یك جهان مرگ شما را دست خواهد افشاند و پای خواهد كوفت. حتی در كشوری كه اینك رئیس دولتش هستی! چنین است تفاوت سرزمین ریشه ها و شما كه در هیچ سرزمینی ریشه ندارید. مهاجر هستید و مهاجم، نژادپرست و نخوت پرست. ایران سرزمین ریشه هاست. تهدید به صدمه رساندن و تخریب مآثر تاریخی و مواریث و مراكز فرهنگی ایران تهدید و توهین و صدمه رساندن و تخریب به تاریخ، فرهنگ جامعه و جهان بشریست.
ایران صرفاً یك جغرافیا و سرزمین طبیعی نیست. یك جهان تاریخ است؛ بدون ایران بمعنی الاخص و سرزمین های غرب آسیا چه بسا جامعه و جهان بشری ما در قبل از تاریخ درنگ می كرد و قبل از تاریخی می ماند. ایران یكی از مهم ترین و كهن ترین كانون های تحولات عظیم شهرنشینی در میانه هزاره سوم قبل از میلاد بوده است و در میانه هزاره نخست قبل از میلاد ایرانی ها بنیاد اولین دولت - ملت را در مقیاسی جهانی پی افكندند. ایران نبوی را این سرزمین ریشه ها و حماسه ها و اسطوره های كهن و غنی بشری را بیشتر از این تهدید نكنید كه درخت گشن تاریخ و فرهنگ و مدنیت و معنویت ایرانی ها به بادها و باروت های شما نمی لرزد و بر زمین نمی افتد.»

1398/10/22
19:35:06
5.0 / 5
4443
تگهای خبر: باستانی , پوست , طب , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی