در واكنش به گزارش مهر مطرح شد؛

عرصه و حریم گورستان سفیدچاه گمانه زنی شد

عرصه و حریم گورستان سفیدچاه گمانه زنی شد

به گزارش بریونی بعد از انتشار گزارش در ارتباط با وضعیت نامناسب گورستان تاریخی سفیدچاه، یك مقام مسئول در اداره كل میراث فرهنگی مازندران اعلام نمود كه عرصه و حریم این گورستان را گمانه زنی كردند.به گزارش بریونی به نقل از مهر، اوایل آبان ماه سال جاری خبرگزاری مهر گزارشی منتشر نمود در خصوص اینکه در گورستان سفید چاه نخستین گورستان مسلمانان ایران، میزان دفن مردگان جدید به حدی است که مردم سنگ های تاریخی را کنار زده و به جای قبور قدیمی مردگان خویش را دفن می کنند این اتفاق به حدی است که در چند سال آینده دیگر نه سنگی باقی خواهد ماند و نه فضایی برای قبور تاریخی. این درحالی است که این گورستان به واسطه داشتن سنگ قبرهای تاریخی جزو آثار ملی و یکی از جاذبه های گردشگری مهم استان مازندران بشمار می رود.
مردم سنگ های قدیمی و تاریخی را می شکنند. به آن بی توجهی می کنند. روی سنگ های قبر را گلسنگ پوشانده است. به سختی می توان قصه بعضی از سنگ ها را خواند. دور تا دور امامزادگان ابراهیم، منصور و عبدالرحمن سه فرزند امام موسی ابن جعفر (ع) سنگ های قدیمی تر و سالم تری می توان پیدا کرد. اما هر چه دورتر از بنای تازه تأسیس امامزاده شوی سنگ قبرها شکسته شده اند و یا جای خودشان را به سنگ های جدیدی داده اند. تقابل سنگ های قدیم و جدید در کنار هم بگونه ای است که احساس می شود سنگ جدید می خواهد فضا را از سنگ های قدیمی تر بگیرد و خویش را نمایش دهد.

اکنون روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی خواسته تا پاسخی به این گزارش بدهد در نامه روابط عمومی آمده:
اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران با حساسیت و جهت حفظ و حراست عرصه و حریم این اثر شاخص ثبتی اقدامات لازم را که مبتنی بر پایش و گزارش دهی، مشاوره هشدارهای لازم به مقامات ذیربط و مسئول عرضه کرده است.
در هنگام ابلاغ ثبت هم برابر قانون به مقامات مسئول در سطح استان و شهرستان و ذی نفعان و ذی مدخلان هم نامه های لازم عرضه شده است.
در سال ۱۳۹۹ پروژه تعیین عرصه و حریم از جانب اداره کل میراث فرهنگی انجام پذیرفته است که اقدامات حفاظتی این منطقه با این وصف تشدید خواهد شد.
ظرف سال ۱۳۹۹ هم با محوریت اداره شهرستان بهشهر طرحی برای خروج از این وضعیت با مشارکت همه ذی نفعان و ذی مدخلان عرضه شد که از جانب فرمانداری محترم و بخشدار محترم در حال پیگیری است.

اما از آنجائیکه این جوابیه ناقص بود، توضیح بیشتر را ابوالفضل نیکوبیان، جانشین معاونت میراث فرهنگی استان مازندران به خبرنگار مهر داد و اظهار داشت: این قبرستان هزار سال قدمت تاریخی دارد نه به این مفهوم که برای هزار سال پیش بوده بلکه در آنجا یک پیوستگی تاریخی را مشاهده می نماییم و در واقع در دوره های مختلف حتی قاجار مردگانی دفن شده اند ازاین رو دفن مردگان در اینجا مغایر قانون نیست. ولی در طرحی که برای خروج از این وضعیت داده شده خواسته ایم تا دفن مردگان خارج از محدوده ای که برای آن تعیین شده صورت گیرد.
آنطور که نیکوبیان گفته گمانه زنی برای تعیین عرصه و حریم گورستان سفیدچاه، یک ماه پیش انجام شد یعنی پس از انتشار گزارش خبرگزاری مهر. البته در این دفعه نیکوبیان بیشتر توضیح داد و اظهار داشت: گمانه زنی حریم و عرصه گورستان انجام شده اما ثبت و ابلاغ آن، زمان می برد. البته فعالیتهای دیگری انجام شد مانند پیشگیری از مسقف شدن برخی قبور چون منظره گورستان را از بین می برد.
وی در پاسخ به این سؤال که برای خروج از این وضعیت آیا تا کنون اقدامی برای نگهداشت بعضی از سنگ های مهم گورستان و یا مرمت آنها اقدامی شده یا نه اظهار داشت: اولویت اول ما فعلاً مبحث عرصه و حریم است. پس از آن به سراغ مسائل حفاظتی می رویم اما در این راستا حفاظت منظری انجام شده است.

1399/09/10
16:22:16
5.0 / 5
1185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بریونی