ایكوم بررسی كرد؛

صدمه رنگ مو به نقش برجسته چشمه علی

صدمه رنگ مو به نقش برجسته چشمه علی

به گزارش بریونی رنگ موی پاشیده شده روی نقش برجسته چشمه علی توسط گروه حفاظت ایکوم ایران بررسی و به صورت محدود، پاکسازی شد اما این مواد نفوذ زیادی به سنگ کرده اند.به گزارش بریونی به نقل از مهر، چند روز پیش بعضی از افراد به علت نبود حفاظ برای نقش برجسته فتحعلی شاه شهرری توانسته بودند به نزدیکی این نقش برجسته رفته و موادی همچون رنگ مو و اکسیدان را روی نقش برجسته بریزند. این اتفاق باعث صدمه و مخدوش شدن این میراث ملی شده بود.

بنابراین کارشناسان گروه حفاظت ایکوم ایران از این نقش برجسته بازدید و با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به پاکسازی آن پرداختند. بهنود گوهربین عضو این گروه توضیح داد: مشخص شده رنگ ریخته روی نقش برجسته فتحعلی شاه از جنس رنگ اکسیدان رنگ مو و رنگ خوراکی بوده است. این نقش برجسته موقعیت حفاظتی مناسبی ندارد بنابراین شاهد این اتفاق بوده ایم.

وی اظهار داشت: پس از پاکسازی سطوح، با دوربین عمق نفوذ مواد را بررسی کردیم که متوجه شدیم مواد داخل سنگ نفوذ زیادی داشته است. ازاین رو پاک شدن کامل آلودگی کار مشکلی است. با این وجود پاکسازی اولیه انجام شد. پس باید پاکسازی نهایی صورت گیرد.

گوهر بین بیان نمود: ضمن اینکه نقش برجسته به یک حفاظت دائم نیاز دارد. آنچه ما انجام دادیم با همکاری کارشناسان مرمت آثار تنها پاکسازی اولیه بود. اما این میراث ملی باید طرح مرمت و حفاظت داشته باشد.

1400/02/11
16:33:32
5.0 / 5
515
تگهای خبر: خوراك , خوراكی , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بریونی