یادداشت مهر؛

میزبانی از گردشگران چینی در پساكرونا چگونه باشد

میزبانی از گردشگران چینی در پساكرونا چگونه باشد

بریونی: ایرانیها از چینی ها می ترسند این ذهنیت از آنجا به وجود آمد که ایرانیان منشأ شیوع ویروس کرونا را چین می دانند همین طور فضاسازی رسانه های غربی درباره قرارداد 25 ساله چین در واکنش مردم بی تاثیر نبود.خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ فاطیما کریمی: اول از چین آغاز شد. کرونائی که یک سال و نیم است همه جهان را در برگرفته و همه چینی ها و غذاهای عجیب و غریب چینی ها را عامل شیوع ویروس می دانند.
مرزها باز بود و چینی ها به ایران رفت و آمد داشتند. یک شرکت هواپیمایی نیز مسافران این کشور را تا مدت ها جا به جا می کرد و تجار چینی به ایران می آمدند و می رفتند و واکنش تند مردم را دیدند.
مردم در کوچه و خیابان هر کجا توریست چینی می دیدند، واکنش نامناسبی داشتند. حضور گردشگران چینی در موزه های تهران باعث شده بود که کارمندان موزه از آنها فاصله بگیرند و برخورد خوبی نداشته باشند. راهنمایان گردشگری که همراه این گروه ها بودند از رفتار کارکنان رستوران ها و موزه ها گلایه داشتند و می گفتند که اگر این افراد دارای ویروس بودند، مسئولان فرودگاه امام خمینی جلوی آنها را می گرفتند، ولی مردم می گفتند که عملکرد متولیان در مرزها خوب نیست و تنها با گرفتن درجه تب افراد نمی توان تشخیص داد که این ویروس در بدن شخص وجود دارد یا نه.
نگاه ایرانیها به چینی ها در خیابان ها هم بد بود. گردشگران از این مساله ناراحت می شدند و آنرا در شبکه های اجتماعی خودشان به اشتراک می گذاشتند. این رفتارها تنها در ایران نبود بلکه آنها تا مدت ها به هر کشوری که سفر می رفتند چنین رفتارهایی را از جوامع می دیدند.
پس از آنکه مرزهای کشورها بسته شد، باز هم انتشار تصاویر از چین و وضعیت مردم درحال پخش بود و از رونق افتادن کسب وکارها سبب می شدند همه این کشور را مقصر کرونا بدانند.
اما بعد از واکسیناسیون مردم در کشور چین و برداشتن ماسک در خیلی از نقاط این کشور، عصبانیت ها بیشتر شد چونکه می گفتند عاملان شیوع ویروس از شر این بیماری راحت شدند و حالا نشسته اند به تماشای دیگران!
یک عامل دیگر نیز به این عصبانیت افزوده شد. آن هم حرف و حدیث هایی بود که پس از قرارداد ۲۵ ساله همکاری ایران و چین به وجود آمد. موضوع واگذاری جزایر به چینی ها و اختیارات به چشم بادامی ها.
در حال حاضر موضوع واکسیناسیون مردم کشورمان درحال سرعت بخشیدن است. سرعت این اقدام در کشورهای دیگر نیز بسیار زیاد شده و امید است که تا کمتر از یک سال دیگر تعدادی زیادی از مردم واکسینه شوند. در آن صورت رفت و آمدها به کشورها بیشتر خواهد شد و گردشگران از مرزها تردد می کنند. بطور قطع با همکاری هایی که بین ایران و چین در حوزه های مختلف در حال انجام می باشد شاهد حضور گردشگران چینی بیشتری در ایران چه گردشگران تفریحی و چه تجار خواهیم بود.
اما واکنش مردم نسبت به آنها چگونه خواهد بود؟ آیا مانند پیش از دیدن گردشگران چینی خوشحال می شوند یا به آنها واکنش نشان می دهند؟ نکند اتفاقی بیفتد مانند بلایی که سر یکی از گردشگران چینی در یکی از کشورها افتاد که منجر به زخمی شدن و حمله به او شده بود.
شاید از الان باید روی فرهنگ سازی مردم در پذیرش توریستهای خارجی به ویژه چینی ها اقدامی شود. شاید وقت آن رسیده که وزارت میراث فرهنگی برای بازار هدف گردشگری خود چاره ای بیندیشد و از خواب غفلت بیدار شود.
اما دراین زمینه تا کنون چه اقدامی کرده است؟ آیا قرار نیست پس از بازگشایی مرزها گردشگران چینی که حالا از نظر اقتصادی وضعیت بهتری دارند را به ایران دعوت کنیم؟ آیا نمی خواهیم در نمایشگاه های گردشگری چینی شرکت کنیم؟ سفارت کشورمان در چین دراین زمینه چه وظیفه ای بر دوش دارد؟ آیا رایزنی فرهنگی ایران در چین هم مانند وزارت میراث فرهنگی در خواب غفلت به سر می برد؟ یا پرداختن به این مساله را اصلاً جزو وظایف خود نمی داند؟


منبع:

1400/03/22
14:07:58
5.0 / 5
346
تگهای خبر: توریست , سفر , شركت , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی