مطالعات نشان می دهد؛

رژیم غذایی سرشار از مخمرها با كاهش التهاب هم راه است

رژیم غذایی سرشار از مخمرها با كاهش التهاب هم راه است

بریونی: بگفته پژوهشگران، یک رژیم غذایی غنی از غذاهای تخمیری موجب افزایش تنوع میکروب های روده و کاهش علایم مولکولی التهاب می شود.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، در یک آزمایش بالینی، ۳۶ فرد بزرگسال سالم بطور تصادفی در یک رژیم غذایی ۱۰ هفته ای که شامل غذاهای تخمیر شده یا پر فیبر بود، قرار گرفتند. این دو رژیم غذایی تأثیرات متفاوتی بر روی میکروبیوم های روده و سیستم ایمنی بدن داشتند.
خوردن غذاهایی مانند ماست، کفیر، پنیر دلمه ای تخمیر شده، کیمچی و سایر سبزیجات تخمیر شده، و چای کومبوچا منجر به افزایش تنوع کلی میکروب های روده شد.
«جاستین سوننبرگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه استنفورد آمریکا، در این زمینه می گوید: «این یک یافته خیره کننده است که نشان میدهد چگونه یک تغییر ساده در رژیم غذایی می تواند میکروبیوم های روده را در بین گروهی از بزرگسالان سالم، باردیگر تولید نماید.»
علاوه بر این، چهار نوع سلول ایمنی در گروه غذاهای تخمیر شده فعالیت کمتری نشان دادند. سطح ۱۹ پروتئین التهابی اندازه گیری شده در نمونه های خون نیز کم شد. یکی از این پروتئین ها، اینترلوکین ۶، است که با بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید، دیابت نوع ۲ و استرس مزمن مرتبط می باشد.
وی در ادامه اضافه کرد: «رژیم های غذایی با هدف قرار دادن میکروبیوم های روده می توانند وضعیت ایمنی بدن را تغییر دهند و روشی امیدوارکننده برای کاهش التهاب در بزرگسالان سالم هستند. این یافته در مورد همه شرکت کنندگان در مطالعه که به گروه غذایی حاوی مخمرهای بیشتر اختصاص داده شدند سازگار بود.»
در مقابل، هیچ یک از این ۱۹ پروتئین التهابی در شرکت کنندگانی که به رژیم غذایی با فیبر بالا و غنی از حبوبات، دانه ها، غلات سبوس دار، مغزها، سبزیجات و میوه ها اختصاص یافته بودند، کاهش نیافت.
شواهد گسترده ای نشان داده است که رژیم غذایی، میکروبیوم های روده را شکل می دهد که می تواند بر سیستم ایمنی بدن و سلامت کلی تأثیر بگذارد. تنوع کم میکروبیوم با چاقی و دیابت ارتباط دارد.


منبع:

1400/04/28
08:52:27
5.0 / 5
193
تگهای خبر: پروتئین , تولید , چاقی , رژیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بریونی