میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته؛

بررسی پرونده های ایران در یونسكو

بررسی پرونده های ایران در یونسكو

بریونی: بررسی حضور ایران در اکسپوی دوبی، بهره گیری از فرصت رویداد قطر، ارزیابی دو پرونده راه آهن و اورامانات در یونسکو و هجوم مسافران به جاده ها همچون خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری این هفته بود.خبرگزاری مهر _ گروه جامعه: با وجود اعلام تعطیلی ۶ روزه در تهران بسیاری از افراد به جاده های شمالی کشور رفتند چون از قبل به آنها اعلام شده بود که ۲۴ ساعت تا زمان اعمال قانون و جریمه و حتی برگشت مسافران وجود دارد. آنها هم به سبب تعطیل بودن ادارات راهی جاده های شمالی کشور شدند. در این میان خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: بااینکه نرخ بلیت قطارهای مسافری زیر ۵ ستاره تابع نرخ اعلامی شورای عالی ترابری است، اما نرخ بلیت قطارهای ۵ ستاره با مجوز این شورای عالی، آزاد است که در تعطیلات اخیر به ۷۰۰ هزار تومان رسید.
در حال حاضر قیمت بلیت قطار تهران-مشهد برای قطارهای ۳ ستاره ۶ تخته ۱۶۰ و ۳ ستاره ۴ تخته ۱۸۵ هزار تومان است؛ همین طور قطارهای ۴ ستاره ۴ تخته نیز بلیت قطار مسافری این مسیر را ۲۲۰ تا ۲۶۰ هزار تومان بسته به کلاس و کیفیت قطار و ۳۶۰ هزار تومان با پذیرایی به فروش می رسانند.
این در حالی است که قیمت بلیت قطارهای ۵ ستاره، تابع عرضه و تقاضا بوده و از مصوبات شورای عالی ترابری پیروی نمی کند.
با توجه به تعطیلی ۶ روزه اخیر از یک سو و نیز منع تردد جاده ای با خودروی شخصی، خیلی از مردم به خرید بلیت قطار و اتوبوس روی آورده اند که سبب نایاب شدن بلیت قطار و اتوبوس شده است.
همچنین برای مسیر تهران-تبریز نیز حدود ۵۰ سرویس از ترمینال های غرب و بیهقی از ساعت ۱۴: ۳۰ امروز تا ۲۴: ۰۰ از طرف شرکت های مختلف برقرار شده که همه ۵۰ سرویس کاملاً پر شده و هیچ ظرفیتی برای سفر وجود ندارد.
برخی شنیده ها حاکی می باشد، برخی از اتوبوس ها پروتکل فروش صندلی های خود تا ۵۰ درصد ظرفیت را رعایت نکرده و مبادرت به آزادسواری مسافران در ورودی های ترمینال ها خصوصاً دو ترمینال غرب و جنوب می کنند.

بررسی پرونده های راه آهن و اورامانات در یونسکو
این هفته هم زمان با برگزاری چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی، معاون میراث فرهنگی اظهار داشت: ایران دو پرونده راه آهن شمال جنوب و منظر فرهنگی اورامانات را به کمیته میراث جهانی یونسکو را برای ثبت در لیست میراث جهانی پیشنهاد داده است.
محمد حسن طالبیان اظهار داشت: پرونده راه آهن مربوط به میراث صنعتی کشور و پرونده اورامانات در زمره مناظر فرهنگی برای ثبت در لیست میراث جهانی مطرح شده و طی چند سال قبل تلاش قابل توجهی برای تهیه پرونده و رفع موانع ثبت جهانی آن انجام شده است.
معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: به سبب پیچیدگی های فنی و گستردگی محدوده عرصه و حریم این دو پرونده، پروسه بررسی کارشناسی آن در ایکوموس و کمیته میراث جهانی قابل توجه است.
طالبیان اشاره کرد: نظریه اولیه ایکوموس درباب این دو پرونده اعلام شده است و برمبنای نظرات گرفتن شده، اورامانات (هورامان) از بخت بالایی برای ثبت در لیست میراث جهانی برخوردار بوده و درباب پرونده راه آهن البته مسائلی مطرح گردیده است. با این وجود درحال رایزنی هایی نهایی برای این دو پرونده هستیم.
زمان بررسی پرونده های پیشنهادی در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی از ۲۴ جولای تا ۲۸ جولای (شنبه ۲ مرداد تا چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰) است، برمبنای برنامه دریافتی از دبیرخانه یونسکو، پرونده ثبت راه آهن در روز یکشنبه ۲۵ جولای (۳ مرداد ۱۴۰۰) و پرونده ثبت منظر فرهنگی اورامانات در روز سه شنبه ۲۷ جولای (۵ مرداد ۱۴۰۰) در کمیته میراث جهانی مطرح خواهد شد.

شهرداری تهران ملزم به حفاظت از میراث طبیعی کوه بی بی شهربانو شد
با تصویب اعضای شورای شهر پایتخت، شهرداری تهران علاوه بر حفاظت از میراث طبیعی رشته کوه های توچال، ملزم به حفاظت از کوه بی بی شهر بانو نیز شد.
ادامه بررسی طرح «الزام شهرداری تهران به حفاظت از میراث طبیعی در قسمتی از اراضی حریم جنوبی رشته کوه توچال» در جلسه امروز شورای شهر در دستورکار قرار گرفت.
حجت نظری درباب این پیشنهاد اظهار داشت: در جلسه گذشته درباره لزوم یکپارچه دیدن میراث طبیعی تهران و لزوم توجه به حفاظت از کوه بی بی شهربانو در کنار کوه توچال بحث شد. این پیشنهاد نیز با موافقت کمیسیون های مربوطه همراه شد.
در ادامه شهربانو امانی در موافقت اظهار داشت: وقتی شورا می خواهد مقررات گذاری کند، باید این مقررات جامع باشد و هم کوه توچال و هم کوه بی بی شهربانو را مورد توجه قرار دهد.
سپس زهرا صدراعظم نوری اظهار داشت: عنوان این طرح به الزام شهرداری به حفاظت از منابع طبیعی رشته کوه توچال و بی بی شهر بانو تغییر یافته است.

سی وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی برگزار می شود
این هفته خبر رسید که مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری سازی صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از برنامه ریزی ها برای برگزاری سی وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی در شهریورماه آگاهی داد.
عبدالحسین کفیری اضافه کرد: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده، همزمان با برگزاری بیست و نهمین نمایشگاه فرش دستباف، از یکم الی هفتم شهریور امسال، سی وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی نیز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

بررسی استراتژی های لازم برای جذب حداکثری گردشگران قطر ۲۰۲۲
این هفته دومین نشست کارگروه گردشگری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر با حضور لیلا اژدری مدیر کل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسلم شجاعی دستیار ستادی مدیر کل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری و نمایندگانی از وزارت نیرو، وزارت امور خارجه، وزارت کشور، منطقه آزاد کیش، سازمان هواپیمایی، سازمان توسعه تجارت در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری انجام شد.
اژدری با اشاره به هدف از برگزاری این جلسه بیان کرد: با توجه به این که مسابقات جام جهانی از ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۱ به مدت ۲۸ روز در کشور قطر برگزار می گردد لازم است برای جذب حداکثری توریست در این ایام برنامه ریزی های مناسب با دستگاه های مربوطه صورت گیرد.
او با تاکید بر مغتنم شمردن این فرصت اضافه کرد: به سبب نزدیکی ایران با کشور قطر و تعداد تماشاگرانی که در این ایام وارد حوزه خلیج فارس می شوند، وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصمم است که با جدیت از این فرصت برای جذب حداکثری توریست استفاده نماید.
مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دو هدف تشکیل این کمیته اشاره نمود و اظهار داشت: استراتژی جذب تیم ها با کمک فدراسیون فوتبال همین طور انتخاب کیش بعنوان میزبان نخستین هدفی است که در این راستا تعریف شده است. در صورتیکه منطقه آزاد و فدراسیون فوتبال برای استراتژی جذب تیم ها آمادگی دارند، موارد و پیشنهادات خودرا به ما اعلام کنند.
تشکیل کمیته مشترک با طرف قطری
مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه اظهار داشت: ظرفیت لجستیک هر کدام از دستگاهها به تنهایی برای ارائه پتانسیل های ایران کافی نیست و یک هم افزایی را طلب می کند. تشکیل کارگروه مشترک با طرف قطر نقطه ایده عالی است که در صورت امکان پذیر شدن اتفاقات خوبی می افتد.
تشکیل متناظر در داخل دستگاهها همین طور راه اندازی گروه مجازی برای تبادل اطلاعات و طرح نقطه نظرات دستگاه های مربوطه با یکدیگر، استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی از دیگر مواردی بود که اژدری به آنها اشاره نمود.
اکسپوی دبی نزدیک ترین رویداد برای معرفی پتانسیل های ایران
او اکسپوی دبی را بهترین و نزدیک ترین رویداد برای معرفی ظرفیت های ایران دانست و جهت استفاده از این فرصت مغتنم اصرار کرد.
اژدری همین طور درباره برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در قطر برای ایام جام جهانی اظهار داشت: در صورتیکه با پیگیری دستگاه های مربوطه فضای مناسب برای برگزاری نمایشگاه و یا کارگاه صنایع دستی در اختیار ما گذاشته شود به طور قطع از این فرصت برای ارائه محصولات صنایع دستی کشور بهره خواهیم برد.


منبع:

1400/05/03
12:32:39
5.0 / 5
481
تگهای خبر: توریست , خرید , دستگاه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بریونی