یافته محققان استرالیایی؛

سیاه دانه به درمان کووید 19 کمک می نماید

سیاه دانه به درمان کووید 19 کمک می نماید

محققان دریافتند ترکیب موجود در سیاه دانه می تواند از مبتلا شدن به کووید ۱۹ و ایجاد عفونت ریه جلوگیری نماید.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، محققان استرالیایی دانشگاه فناوری سیدنی دریافته اند که سیاه دانه می تواند در درمان عفونت کووید ۱۹ مورد استفاده قرار گیرد.
این گیاه گلدار، بومی شمال آفریقا و غرب آسیا، قرن هاست که بعنوان داروی سنتی برای بیماریهای متعدد، همچون التهاب و عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد.
«کانیز فاطیما شاد»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «شواهد فزاینده ای از مطالعات مدل سازی وجود دارد که نشان میدهد تیموکینون، ماده فعال سیاه دانه، که بیشتر بعنوان گل رازیانه شناخته می شود، می تواند به پروتئین سنبله کروناویروس بچسبد و از ایجاد عفونت ریه پیشگیری کند.»
وی در ادامه اضافه کرد: «همچنین امکان دارد توفان سیتوکینی را که بر بیماران مبتلا به کووید ۱۹ شدید بستری در بیمارستان تأثیر می گذارد، متوقف نماید.»
به گفته محققان، تیموکینون می تواند با جلوگیری از آزاد شدن مواد شیمیایی پیش التهابی مانند اینترلوکین ها، سیستم ایمنی بدن را به خوبی کنترل کند.
این نتایج نشان میدهد تیموکینون می تواند نقش بالقوه ای برای درمان بیماریهای آلرژیک مانند آسم، اگزما، بیماریهای آرتریت همچون روماتیسم و آرتروز و حتی احتمالاً بیماری ام اس داشته باشد.
در این مطالعه مکانیسم های عملکرد این گیاه و تیموکینون و نحوه درمان آنها در آینده برای عفونت کووید ۱۹ امیدوار کننده است. موانع زیادی برای این گیاه بعنوان یک عامل درمانی به سبب جذب ضعیف طبیعی دستگاه گوارش وجود دارد.
پیشرفت در زمینه توسعه دارویی مانند فناوری نانو، شانس غلبه بر این مانع را جهت استفاده از آن بعنوان یک داروی خوراکی موثر فراهم نموده است.
ثابت شده است که سیاه دانه در درمان فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت هم موثر است.


منبع:

1400/05/20
10:22:27
5.0 / 5
192
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بریونی