بیابان لوت شهداد نیازمند پایش تصویری است

بیابان لوت شهداد نیازمند پایش تصویری است

به گزارش بریونی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان ضمن اشاره به این که مساحت عرصه و حریم بیابان لوت در کرمان ۴۰ هزار کیلومترمربع است اظهار داشت: منطقه ثبت جهانی بیابان لوت شهداد نیازبه پایش تصویری دارد.


به گزارش بریونی به نقل از روابط عمومی این اداره کل، فریدون فعالی در کارگروه گردشگری استان با مبحث بررسی قابلیت ها و توانمندی های بخش شهداد اظهارداشت: با عنایت به این که منطقه شهداد از اهمیت ویژه ای در حوزه گردشگری برخوردار می باشد ازاین رو باید شرایط بهتری را برای حضور گردشگران فراهم نماییم.
وی ضمن اشاره به این که از آغاز سالجاری تابحال سفر ۲۶۸ تور مجاز گردشگری در این منطقه محقق و اجرایی شده است اضافه کرد: در این زمان هم ۲ تور غیر مجاز در منطقه شناسایی و برگزارکنندگان این تورها به مقامات قضایی عرضه شدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان ضمن اشاره به ضرورت راه اندازی درگاه ورودی منطقه ثبت جهانی شهداد بیان نمود: سال قبل ۲۰۰ میلیون تومان و سال جاری هم ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار جهت راه اندازی این درگاه تخصیص داده شد که نیازمند اعتبارات بیشتری در این حوزه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به این که بیابان لوت بین سه استان کشور قرار دارد ازاین رو باید طرح جامعی برای ساماندهی این گستره طبیعی آماده شود.
فعالی افزود: با تهیه و اجرای این طرح میتوان بیشتر از گذشته در زمینه ایجاد زیرساخت های گردشگری، امنیت و همینطور تأمین بهداشت و درمان و غیره موفق عمل کرد.
وی اضافه کرد: با عنایت به این که مساحت عرصه و حریم بیابان لوت در کرمان ۴۰ هزار کیلومترمربع است و ایجاد امنیت این منطقه از مهم ترین مولفه های گردشگری به حساب می آید ازاین رو این اداره کل نمی تواند در این حوزه ورود کند و امیدواریم به زودی کمیته کارشناسی با همکاری فرمانداری و شورای شهر شهداد تشکیل گردد تا بتوانیم در پیشبرد اهداف این منطقه بخوبی عمل نماییم.
سیدمصطفی آیت اللهی موسوی معاون امور عمرانی استاندار کرمان هم در این کارگروه عنوان کرد: فعالیتهای شرکت هواپیمایی ماهان بعنوان معین اقتصادی منطقه شهداد نباید صرفاً به ساخت هتل محدود شود و این شرکت باید مرمت و بازسازی بناهای تاریخی بخش شهداد را هم در دستور کار قرار دهد.
وی تصریح کرد: میتوان با انجام کارهای مطالعاتی نسبت به دائمی کردن دریاچه این منطقه در تمامی ایام سال از راه استحصال و انتقال آب رود شور اقدام نمود.
معاون امور عمرانی استانداری کرمان با تکیه بر این که باید برای تهیه طرح توسعه منطقه شهداد مشاور ذی صلاح انتخاب گردد اضافه کرد: شرکت هواپیمایی ماهان می تواند در چارچوب یک تفاهمنامه و تدوین برنامه های کوتاه مدت و دراز مدت نسبت به توسعه منطقه کمک نماید.
وی ضمن اشاره به لزوم مشارکت بیشتر بخش خصوصی در توسعه منطقه شهداد تصریح کرد: امکانات و منابع دولتی محدود است و باید بخش خصوصی پای کار بیاید.
بخش شهداد در فاصله ۹۰ کیلومتری شمال شرق مرکز استان واقع شده است و دروازه ورودی به بیابان لوت و جاذبه های طبیعی این اثر طبیعی ثبت جهانی به حساب می آید.
به گزارش بریونی به نقل از خبرگزاری ایرنا کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین آمار آثار ثبت جهانی کشور را در میان استان ها به خود مختص کرده است. ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با خصوصیت های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم و هم روستای دارستان سیرجان و این شهرستان بعنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.


منبع:

1400/11/03
23:46:10
5.0 / 5
423
تگهای خبر: سفر , شركت , صنایع دستی , طب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بریونی