مطالعات نشان می دهد؛

سوءتغذیه می تواند باعث دیابت شود

سوءتغذیه می تواند باعث دیابت شود

به گزارش بریونی، نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است نوعی دیابت ناشی از سوءتغذیه تفاوت قابل ملاحظه ای با دیابت نوع ۱ یا نوع ۲ دارد و باید بعنوان یک شکل متمایز از این بیماری در نظر گرفته شود.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، به قول محققان، این یافته ها امکان دارد در توسعه درمان های مؤثر برای دیابت در رابطه با سوءتغذیه، که در کشورهای ثروتمند نادر است، اما ده ها میلیون نفر را در کشورهای آسیایی و کشورهای جنوب صحرای آفریقا تحت تاثیر قرار می دهد، حیاتی باشد.
بیماران مبتلا به این نوع دیابت به طور عمده نوجوانان لاغر، فقیر و بزرگسالان جوانی هستند که به ندرت بیشتر از یک سال بعد از تشخیص زنده می مانند. تزریق انسولین معمولا کمکی نمی کند و حتی می تواند سبب مرگ ناشی از قند خون پایین شود.
این بیماری برای نخستین بار حدود ۷۰ سال پیش شناسایی شد، اما به علت عدم تحقیق درباره این بیماری، درمان آن نامشخص است.
دکتر «مردیت هاوکینز»، نویسنده این مطالعه از دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک، اظهار داشت: «متون علمی کنونی هیچ دستورالعملی در مورد مدیریت دیابت در رابطه با سوءتغذیه، که در کشورهای با درآمد بالا نادر است اما در بیشتر از ۶۰ کشور با درآمد کم و متوسط وجود دارد، عرضه نمی دهد.»
هاوکینز در ادامه توضیح داد: «پزشکان آن کشورها مجلات پزشکی غربی را مطالعه می کنند، ازاین رو در مورد دیابت در رابطه با سوءتغذیه نمی آموزند و در بیماران خود به آن مشکوک نمی شوند. امیدواریم یافته های ما آگاهی در مورد این بیماری را افزایش دهد و راه را برای راهبردهای درمانی مؤثر هموار کند.»
در این نخستین مطالعه جامع بر روی افراد مبتلا به این بیماری، هاوکینز و همکارانش آزمایش های متابولیک را روی ۲۰ مرد ۱۹ تا ۴۵ ساله در هند که احتمال ابتلاء به دیابت در رابطه با سوءتغذیه داشتند، و همینطور افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ و افراد بدون دیابت انجام دادند.
محققان به این نتیجه رسیدند که دیابت در رابطه با سوءتغذیه از نظر متابولیکی به صورت قابل توجهی با دیابت نوع ۱ و ۲ متفاوت می باشد و باید بعنوان یک نوع متمایز از دیابت در نظر گرفته شود.
او اظهار داشت: «در کشورهایی که مورد مطالعه قرار گرفته است، شیوع دیابت در رابطه با سوءتغذیه در میان افراد مبتلا به دیابت حدود ۲۰ درصد است، به این مفهوم که امکان دارد حدود ۸۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به این بیماری مبتلا باشند.»
هاوکینز تصریح کرد که از هر ۱۰ بزرگسال در سرتاسر جهان ۱ نفر مبتلا به دیابت است و سه چهارم آنها (۴۰۰ میلیون) در کشورهای کم درآمد و متوسط زندگی می کنند.
 


منبع:

1401/03/31
23:44:56
5.0 / 5
188
تگهای خبر: بیماران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بریونی