گزارش محققان تایلندی؛

زردچوبه برای درمان سوءهاضمه موثر است

زردچوبه برای درمان سوءهاضمه موثر است

بریونی: یک مطالعه کوچک نشان داده است که زردچوبه به اندازه داروی ˮاُمپرازولˮ در درمان سوء هاضمه مؤثر است.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، باتوجه به نتایج یک پژوهش کوچک، زردچوبه ادویه آشپزی ممکنست به اندازه تعدادی از داروها برای درمان علایم سو هاضمه مؤثر باشد.
یافته پژوهشگران نشان میدهد شرکت کنندگان بعد از مصرف مکمل های زردچوبه به مدت ۲۸ روز، کاهش قابل توجهی در شدت علایم را تجربه کردند.
کورکومین، ماده موجود در زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی است که موجب کاهش التهاب می شود.
زردچوبه را می توان به چای، خورش، یا بصورت مکمل اضافه کرد.
تحقیقات جدید نشان داده است که کورکومین ممکنست به اندازه امپرازول- دارویی که برای مهار اسید معده اضافی استفاده می شود- در تسکین سوءهاضمه در افرادی که مبتلا به سوءهاضمه هستند مؤثر باشد.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه چولالانگ کورن در بانکوک تایلند، بطور تصادفی ۱۵۱ بیمار ۱۸-۷۰ ساله را به مدت ۲۸ روز به یکی از سه گروه درمانی تقسیم کردند.
گروه اول دو کپسول بزرگ ۲۵۰ میلی گرم کورکومین چهار بار در روز و یک کپسول دارنما کوچک دریافت نمودند. گروه دوم روزانه یک کپسول ۲۰ میلی گرم امپرازول و دو کپسول بزرگ دارونما چهار بار در روز مصرف کردند. سرانجام، به گروه سوم زردچوبه بعلاوه امپرازول داده شد.
در شروع مطالعه، شرکت کنندگان در هر سه گروه خصوصیات بالینی و نمرات سو هاضمه مشابه داشتند.
در پایان مطالعه، کاهش قابل توجهی در شدت علایم در روز ۲۸ برای درد و سایر علایم برای افراد در گروههای ترکیبی، کورکومین به تنهایی و امپرازول به تنهایی مشاهده شد.
این پیشرفت حتی پس از ۵۶ روز قوی تر بود.
نتایج این مطالعه، زردچوبه را به عنوان یک درمان سوءهاضمه نشان می دهد، اما پژوهشگران می گویند انتخاب بین زردچوبه و امپرازول در نهایت به شدت علایم، ترجیحات فردی و سفارش های یک متخصص مراقبت های بهداشتی بستگی دارد.
در نهایت، پژوهشگران تاکید می کنند مردم نباید مصرف داروهای PPI مانند امپرازول را بدون مشورت با پزشک خود کنار بگذارند، خصوصاً که ممکنست هنگام ترک این داروها، ریفلاکس اسید را تجربه کنند.


1402/06/31
13:14:58
5.0 / 5
268
تگهای خبر: پزشك , تخصص , شركت , مصرف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
بریونی