سیاست ارزی و مشكلات گردشگری _۶

مشكل سرگردانی مسافران در خارج از كشور در راه می باشد

مشكل سرگردانی مسافران در خارج از كشور در راه می باشد

بریونی: یك فعال گردشگری اظهار داشت: اگر دفاتر مسافرتی به علت مشكلاتی كه در تهیه ارز دارند نتوانند با شركت ها و یا هتلهای خارجی تسویه كنند؛ بزودی با فاجعه سرگردانی مسافران در كشورهای خارجی مواجه می شویم.امید سید شریفی رئیس هیات مدیره یكی از مدیران آژانسهای مسافرتی به خبرنگار مهر اظهار داشت: بهمن ماه سال قبل تور روسیه ویژه جام جهانی را ثبت نام كردیم و از ۱۴۰ مسافر ۱۰ میلیون تومان گرفتیم آن زمان دلار چهار هزار و ۳۰۰ تومان نرخ داشت. یعنی هر مسافر دو هزار و ۳۰۰ دلار هزینه تور را پرداخت كرد كه از این مقدار ۷۰ دلار سود ما بود.
وی ادامه داد: ما می بایست بابت هر مسافر حدود دو هزار و ۲۵۰ دلار به روسیه بابت خدمات تور بفرستیم اما نكته اینجاست كه باآنكه آن زمان دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومان بود اما الان همان دلار ۷۲۰۰ تومان شده است. در واقع مسافر با پرداخت ده میلیون تومان یك هزار و ۳۵۰ دلار پرداخت كرده است و ما باید بابت هر فرد ۹۰۰ دلار اضافه تر به روسیه بفرستیم. این عدد ۹۰۰ دلار را در ۱۴۰ مسافر اگر ضرب كنید می گردد چیزی حدود ۱۲۶ هزار دلار.
سید شریفی بیان كرد: ما اكنون مسافرانمان را برای جام جهانی روسیه فرستاده ایم و از آنجائیكه اعتباری نزد هتلدار و آژانسدار خارجی كسب كرده ایم، آنها هم اكنون با ما كنار آمده و اتاق به مسافران مان داده اند. ما بخشی از این هزینه ها را داده ایم اما اكنون ۶۰ هزار دلار بدهكاریم چون دیگر هیچ پولی نداریم كه بدهیم. این یكی از مشكلاتی است كه بالا رفتن نرخ ارز برای ما به وجود آورده است.
این فعال گردشگری اظهار داشت: مناسب تور جام جهانی از جانب ایران در روسیه آبروی كشورمان است پس این تور با تورهای گردشگری و تفریحی دیگر خیلی تفاوت دارد اما اگر بنا به هر دلیلی هتلدار روسی، مسافر را بیرون كند چه اتفاقی برای مسافران ما در روسیه می افتد؟
سید شریفی اضافه كرد: من ۲۵ سال است كه در این صنف كار می كنم الان ۵ ماه است كه كل اعتبارم را خرج كرده ام و به آخر رسیده ام. شركت های خارجی تا یك جایی همراهمان می شوند و بعد از آن پولشان را می خواهند ما نمی توانیم دلار به حساب آنها واریز نماییم و یا هتلی رزرو نماییم چون باید بابت آن دلار بخریم اما اگر به هر طریقی این دلار تهیه شود در واقع قاچاق كرده ایم.
وی از تعدیل نیروی كاركنانش طی یك ماه اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: جام جهانی برای آژانسداران همچون ما یك كابوس شده است بنابراین خیلی از افراد همان ابتدا از برگزاری این تور انصراف دادند. اكنون به جایی رسیده ایم كه از ۳۵ نیروی مشغول به كار در آژانس تنها ۵ نفر كار می كنند. ما مجبور به تعدیل نیرو شدیم.
این مدیر آژانس گردشگری بیان كرد: سازمان میراث فرهنگی باید یك راهكار به ما بدهد. چون ما در ایام آینده یك فاجعه در پیش خواهیم داشت. سرگردان شدن مسافران در هر نقطه ای از جهان باعث می گردد تا آبروی ایران به خطر بیفتد. چون هر لحظه امكان دارد یك شركتی به مسافران ایرانی خدمات ندهد و بگوید كه اول باید شركت مسافرتی ایرانی تسویه حساب كند بعد خدمات بدهد.

1397/04/07
13:21:56
5.0 / 5
4820
تگهای خبر: خدمات , گردشگری , مسافران , هتل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بریونی