گزارش بریونی به نقل از مهر

آنفولانزای خوكی در گرجستان، تورهای گردشگری ایرانی همچنان به راه

آنفولانزای خوكی در گرجستان، تورهای گردشگری ایرانی همچنان به راه

بریونی: با وجود اینكه دولت گرجستان مرگ چند نفر را به سبب مبتلاشدن به آنفولانزا تایید كرده و بعضی از دانشگاههای این كشور باز اعلام تعطیلی كردند اما همچنان تورهای گردشگری از ایران به تفلیس برقرار است.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، مدتی است كه شیوع آنفولانزای موسوم به آنفولانزای خوكی در كشور گرجستان شیوع پیدا كرده است. چند روز پیش منابع رسمی گرجستان تأیید كردند كه تابحال ۱۴ نفر در این كشور بر اثر مبتلاشدن به آنفلوانزای خوكی جان خودرا از دست داده اند. وزارت آموزش و پرورش گرجستان هم از برخی دانشگاههای این كشور خواست تا ۲۱ ژانویه تعطیل شوند.وزارت امورخارجه كشورمان هم در اطلاعیه ای اعلام نمود: با عنایت به اخبار مربوط به شیوع آنفولانزای خوكی در كشور گرجستان، به هم وطنان عزیزی كه قصد سفر به این كشور را دارند، سفارش می شود جز در موارد ضروری تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان اجتناب كنند.
تبلیغ تورهای گرجستان در بین آژانسداران
با این وجود اما همچنان تورهای گردشگری به سمت گرجستان برقرار است به نحوی كه حالا تورهای مسافرتی كه به آنها لحظه آخری هم گفته می شود برای سه شب اقامت در تفلیس پایتخت این كشور دو میلیون و ۵۰۰ تا سه میلیون تومان نرخ در نظر گرفته اند.
با وجود اینكه احتمال وقوع این بیماری از راه گردشگران ایرانی كه به گرجستان سفر می كنند به داخل ایران وجود دارد، اما هنوز گویا وزارت بهداشت و یا متولیان در ایران توجهی به این مساله ندارند و همچنان شاهد سفر ایرانیان به این كشور هستند. هر چند كه به سبب اتفاقات اخیر از میزان این سفرها به گرجستان كاسته شده است و الان باز در فصل سرما، سفر به گرجستان جزو مقاصد پر طرفدار در این مقطع زمانی به شمار نمی آید اما به قول حرمت الله رفیعی، رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران هنوز هیچ اعلام رسمی به دفاتر خدمات مسافرتی در خصوص منع سفر به گرجستان نشده است.

در این باره، رفیعی به خبرنگار مهر اظهار داشت: چه كسی باید جلوی سفر ایرانیان را در این شرایط كه می گویند آنفولانزای خوكی در گرجستان وجود دارد، بگیرد؟ من بعنوان آژانس دار و یا دولت؟ ما این درخواست را از دولت داریم اتفاقا استقبال هم می نماییم. كار درستی هست كه بگویند تا اطلاع ثانوی برای پیشگیری از انتقال آنفولانزا به این كشور نروید. اما باید وزارت خارجه اعلام بحران كرده و به سازمان میراث فرهنگی ابلاغ كند و آنها هم به ما بخش نامه بزنند. تا ما به دفاتر مسافرتی بگوییم تا مدتی تور برای گرجستان برگزار نكنند.
هیچ مرجعی به صورت رسمی ممنوعیت اجرای تور را اعلام نكرد
رئیس انجمن دفاتر مسافرتی ایران بیان كرد: آژانسها حالا با هتلهای گرجستان و شركتهای هواپیمایی قرارداد دارند و اگر بابت آنفولانزا نباید مسافر ببرند باید یك مرجع یا متولی به آنها اعلام رسمی كند. وقتی بحرانی در كشوری وجود دارد كه از دید ما مهم می باشد، باید یكی از اعضای دولت این حالت بحرانی را اعلام نماید. یا اینكه از طرف دولت گرجستان این مساله اعلام فوق العاده شود. دولت ها باز تعهد دارند كه قراردادهای كاری بین دو طرف مانند قرارداد هتلها را كنسل و ضرر احتمالی را جبران كنند ولی وزارت خارجه تنها اعلام نموده كه در اماكن عمومی مردم حاضر نشوند. ما هم در انجمن صنفی دفاتر مسافرتی بخش نامه ای به دفاتر نوشته ایم كه به مسافران درباره شرایط سفر به گرجستان اطلاعات لازم داده شود.
وی اضافه كرد: توقع ما سپس بی احترامی هایی كه به شهروندان ایرانی شد، عذرخواهی دولت گرجستان است اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. آنها می بایست رفتار خودرا ترمیم می كردند. دولت گرجستان سخت گیری هایش را انجام می دهد و رفتارش را تا حدودی متعادل كرده اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم. توقع ما از دولت گرجستان نشان دادن در باغ سبز و یا پهن كردن فرش قرمز جلوی گردشگران ایرانی نیست اما باید آنها هم از ایرانیان میهمان نوازی كنند همانطور كه ما میهمان نواز هستیم. امیدواریم كه آنها حقوق گردشگر را بشناسند. با این وجود هنوز سخت گیری های آنها ادامه دارد.

رفیعی بیان كرد: این دولت گرجستان بود كه اعلام نمود به ایرانیان اقامت می دهیم ایرانیان هم سرمایه گزاری نموده و حساب بانكی در تفلیس باز كردند. آنها به ایران آمده و گفتند كه امكانات لازم را برای سفر ایرانیان فراهم می نماییم. پس باید پیگیر حضور آنها باشند. اما به یك دفعه دیدیم كه با تغییر دولتشان چندین نفر از افرادی كه می خواستند بنا به هر علت به این كشور سفر كنند دیپورت شدند. این اتفاق از نظر ما تخلف بوده است. ما توقع داشتیم تا گرجستان این اتفاق را جبران كند اما نكرد.
آنچه كه به نظر می آید این است كه بااینكه دولت گرجستان حالت فوق العاده و بحرانی كشورش را درك كرده است اما گویا این مساله هنوز در بین متولیان در ایران و مردم كشورمان جدی به نظر نمی رسد بنا بر این است كه نه ابلاغ رسمی صورت می گیرد و نه مردم از سفر به این كشور خودداری می كنند حتی اگر این سفر به قیمت جانشان تمام شود.
پیش از این در ارتباط با بحران جلیقه زردها در كشور فرانسه باز سازمان میراث فرهنگی هیچ هشداری درباره سفر ایرانیان به این كشور نداد. این درحالی بود كه این اقدامات در فرانسه به یك بحران تبدیل گشته بود. شاید می بایست منتظر یك اتفاق باشیم تا این حالت های بحرانی اعلام رسمی شوند!

1397/11/04
13:18:37
5.0 / 5
4265
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی