گزارش بریونی

قنات روستایی در همدان به همت مردم موزه شد

قنات روستایی در همدان به همت مردم موزه شد

به گزارش بریونی یك قنات كه مقرر است پرونده ثبتی آن به پرونده ۱۱ قنات جهانی ایران الحاق شود، به همت اهالی روستای قاسم آباد در استان همدان به موزه تبدیل شد.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، مردم روستای قاسم آباد در استان همدان قنات های روستای خویش را احیا كردند آنها با تلاش دهیار و شورای روستا تصمیم گرفتند تا بخشی از میراث تاریخی و میراث ناملموس خویش را نه تنها برای خود بلكه برای مردم شهر و استان همدان حفظ كنند و آنرا به جهانیان هم نشان دهند. تلاش آنها منجر به لایروبی از این قنات ها شد. دو دهه بود كه هر ۳ رشته قنات روستا از مدار بهره برداری خارج شده بودند و زمین های آنها با پساب آبیاری می شد. یكی از برنامه های توسعه روستا، حل این مشكل بود. ازاین رو لایروبی یكی از بزرگترین رشته قنات ها را انجام دادند. محمد هاشم پاكیزه كه تحصیلاتش در حوزه گردشگری می باشد و خودش یكی از فعالان این صنعت است و در عین حال دهیاری روستا را هم برعهده گرفته به خبرنگار مهر اظهار داشت: تا اواخر سال ۹۴ به این قنات ها سركشی می كردم پس از دو سال و نیم پیشرفت متوجه شدم كه این قنات از لحاظ كالبدی بسیار ویژه است.
او توضیح داد: معمولا قنات ها دارای ارتفاع و عرض كمی هستند به نحوی كه یك فرد به سختی در آن تردد می كند اما قنات روستا سه متر ارتفاع داشت حتی برخی جاها این میزان به چهار متر هم می رسد. این قنات كه به قنات بزرگ در بین اهالی روستا مشهور است دارای اهمیت زیادی بود بنابراین پیگیر ثبت جهانی آن شدیم. آن زمان هنوز قنات گناباد ثبت جهانی نشده بود ولی متوجه شدم قنات قاسم آباد از لحاظ كالبدی در شرایط ویژه ای قرار دارد و با كمك آقای سمسمار یزدی از پژوهشگران پیشكسوت میراث فرهنگی پرونده ثبت ملی آنرا تشكیل دادیم تا سال ۹۷ كه بعنوان اثر ملی به ثبت رسید. در این راستا اداره كل موزه های كشور هم این قنات را بعنوان نخستین قنات موزه كشور در لیست موزه های خود قرار داد.
دهیار روستای قاسم آباد در نظر دارد تا با كمك اهالی، میراث ناملموس و ملموس روستا را كه در ارتباط با قنات است جمع آوری كنند و در معرض نمایش قرار دهند. الان هم افراد به راحتی می توانند داخل این قنات رفت و آمد كنند با این وجود آنها می خواهند هر آنچه كه مربوط به كشاورزی، آداب و رسوم مانند آیین باران خواهی و... است را به نمایش بگذارند و در كنارش آثار قدیمی از ابزارآلات مربوط به قنات، ساعت آفتابی مربوط به روستا و نظام تقسیم آب هم به مردم معرفی شود.
اما این تمام ماجرا نیست. اهالی روستا پا را فراتر گذاشته و درصدد هستند تا قنات بزرگ روستایشان را در لیست میراث جهانی هم ثبت كنند این پرونده هم طبق گفته های پاكیزه ۵۰ درصد كار را طی كرده و مقرر است به ۱۱ قنات ثبت جهانی شده ایران بپیوندد. اگر این اتفاق بیفتد استان همدان دارای یك اثر جهانی هم خواهد شد. این قنات همینطور دارای آثار حجاری شده و سنگ های منقوشی است كه احیانا مربوط به دوره ایلخانی هستند و دارای سه هزار متر طول و 13 متر عرض است كه تا كنون بخشی از آن كشف شده است. همینطور فعالیت های دهیار روستا سبب شده تا جایزه طرح برتر در حوزه عمرانی و خدماتی سال ۹۸ هم به این روستا تعلق گیرد.

1398/09/08
10:32:31
5.0 / 5
4286
تگهای خبر: ابزار , خدمات , طب , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بریونی