محققان فرانسوی هشدار می دهند؛

مصرف غذاهای فرآوری شده ریسك دیابت را بیشتر می كند

مصرف غذاهای فرآوری شده ریسك دیابت را بیشتر می كند

بریونی: پژوهشگران دریافتند مصرف زیاد مواد خوراكی فرآوری شده با ریسك بیشتر مبتلاشدن به دیابت مرتبط می باشد.به گزارش بریونی به نقل از مهر، مطالعه پژوهشگران فرانسوی نشان میدهد به ازای افزایش هر ۱۰ درصد مصرف مواد خوراكی فوق فرآوری شده، ریسك مبتلاشدن به دیابت ۱۵ درصد افزایش می یابد.
«برنارد اسرور»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پاریس، در این زمینه می گوید: «من و تیم تحقیقاتی ام قبلاً به رابطه بین مصرف زیاد غذاهای فوق فرآوری شده و ریسك بالاتر مبتلاشدن به سرطان، بیماری قلبی، افسردگی و مرگ زودهنگام پی برده بودیم.»
به گفته اسرور، «غذاهای فوق فرآوری شده، محصولات از قبل بسته بندی شده ای هستند كه در معرض طیف وسیعی از دستكاری های صنعتی قرار گرفته اند.»
این مواد فوق فراوری شده اغلب حاوی مواد نگهدارنده، طعم دهنده های مصنوعی، مواد افزودنی غذایی، قندها، شیرین كننده های غیرقندی و رنگ ها هستند.
به گفته پژوهشگران، بعضی از مواد خوراكی فوق فراوری شده شامل انواع نودل ها، ناگت مرغ، نوشابه های گازدار، آب نبات، مارگارین، شیرینی جات، غلات صبحانه، شیر طعم دار، سبزیجات بسته بندی شده، سس ها، پیتزاهای آماده برای گرم شدن، و وعده های غذایی پودری یا غنی شده هستند.
این مواد خوراكی در جوامع غربی رایج بوده و ۲۵ تا ۶۰ درصد رژیم غذایی مدرن را می سازند.
از سوی دیگر، بیماری دیابت یك مشكل بسیار نگران كننده است و طبق آمار، در سال ۲۰۱۷، حدود ۴۲۵ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت بوده اند. پیش بینی می شود این رقم تا سال ۲۰۴۵، به ۶۲۹ میلیون نفر برسد.
محققان در توضیح وجود این رابطه عنوان می كنند تنها ارزش غذایی پایین این مواد خوراكی به سبب وجود میزان بالا چربی، نمك و قند علت وجود این رابطه نیست. بلكه تركیبات شیمیایی مشكل ساز كه سبب اختلال در پروسه هضم می شوند دراین زمینه نقش دارند. از طرف دیگر مواد بسته بندی هم مشكل ساز هستند.
محققان تاكید می كنند مصرف مواد خوراكی فوق فراوری شده معمولا در میان افراد سیگاری، چاق، كم تحرك تر، و افرادی كه گوشت قرمز بیشتر مصرف كرده و مصرف غلات كامل، میوه و سبزیجات شان كمتر است بمراتب بیشتر است.


منبع:

1398/09/29
19:07:00
5.0 / 5
4254
تگهای خبر: خوراك , خوراكی , رژیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
بریونی