رشد منفی گردشگری از نگاه WTO

رشد منفی گردشگری از نگاه WTO

بریونی: بنابه اعلام سازمان جهانی گردشگری، شركت های كوچك و متوسط كه حدود 80 درصد بخش گردشگری را می سازند به سبب شیوع كرونا متضرر خواهند شد.به گزارش بریونی به نقل از مهر، این روزها گردشگری با چالش كرونا روبرو است و به سبب ماهیت اساسی این حوزه كه تعامل مردم با یكدیگر است، سلامت عمومی از اهمیت ویژه ای در این بخش برخوردارست.
جهانگردی بعنوان یك فعالیت اقتصادی چند جانبه و بخشی اساسی از برنامه توسعه پایدار، نقش اساسی در كارهای آینده برای بهبود از كرونا ایفا خواهدنمود.
UNWTO از دولتها، سازمانهای بین المللی و سازمان های خیریه می خواهد تا بهبود وضعیت گردشگری را در اولویت برنامه ها و اقدامات خود قرار دهند در واقع UNWTO می خواهد گردشگری قسمتی از برنامه های بهبود بعد از كرونا باشد.
سازمان بهداشت جهانی هم اكنون سفارش كرده است محدودیت های مسافرتی و تجاری برای كشورهایی كه در آنها كرونا شیوع دارد اعمال شود.
سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در گزارشی درباره واكنش گردشگران به شیوع كرونا، در یك ارزیابی اولیه، كاهش چشم گیر در مسافران ورودی ها و خروجی بین المللی در سال ۲۰۲۰ را اعلام نموده است. از نظر این سازمان اقدامات بهداشت عمومی باید به شكلی اجرا شود كه ایجاد اختلال غیر ضروری در مسافرت و تجارت را به حداقل برساند. از زمان شروع شیوع این بیماری، UNWTO همكاری نزدیكی با سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای اطمینان از این موارد داشته است.
UNWTO پیش بینی خودرا برای سال ۲۰۲۰ در حوزه ورود گردشگران بین المللی بازبینی كرده است در این بازبینی جدید پیش بینی شده است كه جهان در حوزه گردشگری بین المللی با رشد منفی ۱ تا ۳ درصدی مواجه شود به این معنا كه گردشگری بین المللی ۳۰ تا ۵۰ میلیارد دلار از درآمد خودرا از دست می دهد. این در حالیست كه قبل از شیوع كرونا، این سازمان رشد مثبت ۳ تا ۴ درصد را برای سال جاری میلادی پیش بینی كرده بود.
این ارزیابی اولیه پیش بینی می كند كه بخش آسیا و اقیانوسیه بیشترین میزان یعنی ۹ تا ۱۲ درصد سقوط ورود توریست را تجربه خواهدنمود. با توجه به این كه این ویروس همچنان در حال گسترش است، برآورد وضعیت مناطق دیگر هم اكنون غیر قابل پیش بینی است.
UNWTO خواهان حمایت مالی و سیاسی از اقدامات برای بهبود گردشگری و پشتیبانی از این بخش در برنامه های گسترده تر بحران كرونا و كمك به اقتصادهای لطمه دیده این حوزه است.
تأثیر شیوع COVID-19 در كل زنجیره مالی گردشگری احساس خواهد شد. دبیركل UNWTO تاكید می كند كه شركت های كوچك و متوسط كه حدود ۸۰ درصد بخش گردشگری را می سازند بسیار متضرر خواهند شد. خصوصاً میلیون ها نفر در سراسر جهان، همچون جوامع لطمه پذیر، كه متكی به گردشگری هستند
تعهدات سیاسی و مالی برای اطمینان از اینكه گردشگری می تواند به بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی منجر شود، بسیار ضروری می باشد، همانگونه كه در بحران های گذشته، ماهیت بسیار انعطاف پذیر این بخش و توانایی آن در بهبود اوضاع به اثبات رسیده است.
گردشگری گرچه در دهه های اخیر پدید آمده و صنعتی نوپاست، حالا بعنوان یك عامل مهم در توسعه پایدار، رشد اقتصادی، اشتغال و تفاهم بین المللی قاطعانه پابرجا است.
UNWTO بعنوان آژانس سازمان ملل متحد در زمینه گردشگری و توسعه پایدار، آماده ارائه راهنمایی و پشتیبانی از اقدامات رونق گردشگری به اعضای خود، بخش گردشگری خصوصی و دولتی، همچون سازمان دهندگان رویدادها و نمایشگاه های گردشگریست.
ترجمه از محبوبه عزیزی


منبع:

1398/12/24
15:12:17
5.0 / 5
3697
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بریونی