فرسودگی اثر تاریخی؛

حال ناخوش كتیبه سلجوقی

حال ناخوش كتیبه سلجوقی

به گزارش بریونی در حالیكه سنگ نوشته خرم آباد در حال فرسودگی و نابودی است كه مسؤلان خبر از كمك تیم مرمتگر تخت جمشید برای مرمت این اثر تاریخی لرستان می دهند.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: سنگ نوشته، نوشته ای تاریخی بر سنگی مکعبی شکل است که به صورت یکپارچه متصل به صخره ای طبیعی در مرکز شهر خرم آباد (ضلع شرقی - خیابان شریعتی) و در راه قدیمی شاپور خواست به خوزستان قرار دارد و نمادی از فرهنگ غنی مردمان این سرزمین است.
حال ناخوش کتیبه سلجوقی
ارتفاع متون کتیبه دار با احتساب دوپله در چهار ضلع سنگ نوشته، ۳۴۴ سانتیمتر است، این کتیبه به خط کوفی و زبان فارسی دورتادور ستون سنگی تحریر شده است که درگذشته به «بردنوشته» معروف بوده است. کتیبه با «بسم الله» شروع شده و مبحث آن مربوط به حکم امیر اسفهسالار کبیر ظهیرالدین و الدوله معین الاسلام طغرل لتکین ابوسعید برسق در مورد بخشش علفچر در چراگاه های شاپور خواست و ممنوعیت برخی سنت هایی ناپسند در عهد سلطنت ملکشاه سلجوقی به تاریخ ۵۱۳ هجری قمری است.
«سنگ نوشته» خرم آباد این روزها حال و روز خوشی ندارد، عدم حفاظت و ساماندهی و همینطور مرمت از این اثر تاریخی سبب شده تا شاهد فرسودگی و تخریب آن باشیم.
تهیه طرح مرمت توسط تیم مرمتگر تخت جمشید
سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در ارتباط با اشاره به آغاز مرمت «سنگ نوشته» خرم آباد اظهار داشت: به منظور مرمت این اثر تاریخی و در نظر گرفتن حساسیت مرمت آثار سنگی با دعوت از تیم مرمتگران تخت جمشید و بازدید از سنگ نوشته تهیه طرح مرمت این کتیبه سنگی در دستور کار این اداره کل قرار گرفت.
وی اضافه کرد: با عنایت به تهیه طرح مرمت و اتمام فتوگرامتری و صدمه نگاری، مرمت این اثر تاریخی طی روزهای آتی بر مبنای طرح مرمت تهیه شده توسط این تیم متخصص شروع خواهد شد.
وعده ای برای ساماندهی محیط پیرامونی «سنگ نوشته»
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اعتبار بیشتر از ۹۷۰ میلیون ریالی مرمت سنگ نوشته خاطرنشان کرد: در این فصل از مرمت این کتیبه تاریخی پاکسازی صدمه های بیولوژیکی و آلودگی ها و ملات های مربوط به دوره های پیشین، موزون سازی، ملات گذاری و تزریق ملات استقامت بخش انجام خواهد گرفت.
قاسمی، ساماندهی محیط پیرامونی سنگ نوشته را از دیگر برنامه های این اداره کل دانست.
لازم به ذکر است سنگ نوشته خرم آباد مربوط به قرن ششم هجری بوده و در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۳۳۴ به شماره ۳۹۸ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.


منبع:

1399/05/28
16:44:51
5.0 / 5
1899
تگهای خبر: تخصص , صنایع دستی , طب , گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بریونی