گزارش بریونی؛

20 میلیون تومانی های سفر!

20 میلیون تومانی های سفر!

وعده اختصاص وام سفر در چارچوب سفركارت ملی در حالی داده شده كه این طرح پیشتر شكست خورده بود، ولی اكنون این طرح با تحریك مردم به سفر با انتشار كرونا و منع مسافرت توسط وزارت بهداشت همزمان شده است.خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ؛ هشتم مهر ماه وزارت میراث فرهنگی برای رونق سفر، ایجاد محرک حوزه گردشگری، و کمک به فروش صنایع دستی با یکی از بانک ها تفاهمنامه ای در حوزه سفر کارت امضا کرد.
بر اساس این تفاهمنامه، «سفر کارت» به مبلغ ۲۰ میلیون تومان، با نرخ ۴ درصد، تنفس یک ماهه و پرداخت ۱۸ ماهه به هر فرد متقاضی سفر اعطا می شود و افراد می توانند برای خرید تور از دفاتر خدمات مسافرتی مجاز، اقامت در مراکز اقامتی رسمی و تحت نظارت میراث فرهنگی و مراکز رسمی فروش صنایع دستی، از این سفر کارت که مهلت اعتبار آن ۵ ماهه است، استفاده کنند.
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در مراسم امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: امیدوارم «سفر کارت» با سفر کارت های قبلی متفاوت باشد و بعنوان یک طرح موفق پیش برود. فرایند ای که تا کنون طی شده نشان دهنده این است که این طرح موفق خواهد بود. یکی از مهم ترین خصوصیت های این سفر کارت این است که نرخ آن ۴ درصد است که نرخ پایینی است؛ ضمن اینکه در این طرح گروه های هدف به خوبی دیده شده اند و اقشار مختلف مردم می توانند از این سفر کارت استفاده کنند.
سفرکارتی که مونسان از آن صحبت کرد طرحی بود که یک دهه پیش اجرا شد و قرار بود که ارگان های دولتی کارت رفاه کارمندان خویش را شارژ کنند و آنها بتوانند در مراکز طرف قرارداد با سفر کارت، از این تسهیلات بهره ببرند. اما این طرح به درستی اجرا نشد و مشکلاتی به همراه داشت. حالا باردیگر این طرح با نرخ سود کمتر توسط وزارت میراث فرهنگی اجرا خواهد شد. این دفعه حسین اربابی مدیرعامل کانون جهان گردی و اتومبیل رانی در مراسم امضای این تفاهم نامه اظهار داشت: پیش از این هم تجربه اجرای سفر کارت را داشته ایم، اما سفر کارت های قبلی نرخ بهره بالایی داشت، بگونه ای که گاهی تا ۱۸ درصد هم بهره داشت. در حالیکه نرخ بهره «سفر کارت» ۴ درصد است.
پیش از این هم یکی از بانکهای قرض الحسنه تفاهمنامه ای را با دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد امضا کرد که طبق آن قرار بود گردشگران مناطق آزاد وام ۲۰ میلیون تومانی از این بانک بگیرند و در چارچوب یک کارت سفر به مراکز طرف قرارداد با این بانک در مناطق آزاد رجوع کنند اما این اقدام هم به سرانجام نرسید چون آنطور که مدیرعامل این بانک به خبرنگار مهر گفته بود مراکز پذیرنده همکاری لازم را نکردند. برای این وام هم قرار بود که سود چهار درصد در نظر گرفته شود همانند همین وامی که حالا وزارت میراث فرهنگی وعده آنرا داده است.
اکنون یکی از بانک هایی که مدعی است در حوزه گردشگری فعالیت می کند، هم وام سفر به متقاضیان می دهد آن هم با سقف ۵۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۱۲ تا ۳۶ ماه متناسب با توان مالی متقاضی و اعتبارسنجی بانک. در واقع این بانک یک کارت اعتباری به متقاضی وام می دهد و از او می خواهد که از مراکز طرف قرارداد با این بانک استفاده نماید.
اینها همه وعده هایی بود که مسؤلان مختلف درباره وام سفر به مردم دادند. وامی که تا قبل از کرونا برای سفر مردم مناسب به نظر می آید البته اگر سود و بهره آن کم بود. اما حالا در زمانی این طرح برای تحریک مردم به سفر به مرحله تفاهم رسیده که مبحث شیوع کرونا دامن گیر همه اقشار جامعه شده است و دیگر نه کسی می تواند سفر داخلی برود و نه خارجی. از سویی باآنکه وزارت میراث فرهنگی اعلام می کند که بخش های مختلف صنعت توریسم صدمه دیده است و باید مردم با رعایت پروتکل های بهداشتی به سفر بروند اما وزارت بهداشت هم از آن طرف می گوید که بعد از هر تعطیلی میزان ابتلای مردم به ویروس بیشتر می شود ازاین رو بهتر است سفرهای خویش را به تأخیر بیندازند.
تحریک مردم برای سفر با وامی که آنها را مقروض تر به بانک ها می کند در شرایطی است که اقتصاد کشور وضعیت مردم را نابسامان کرده است و اگر کسی بخواهد وامی بگیرد برای نیازهای ضروری اش خواهد بود نه سفر که حالا جزو اولویت های آخر مردم شده است.


منبع:

1399/07/13
13:47:45
5.0 / 5
1281
تگهای خبر: اقامت , خدمات , خرید , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بریونی