تشكیل كارگروه برای اجرائی شدن توافق سه نهاد در حوزه صنایع دستی

تشكیل كارگروه برای اجرائی شدن توافق سه نهاد در حوزه صنایع دستی

کارگروهی مشترک با محوریت صندوق توسعه برای اجرائی کردن هر چه سریع تر توافق های صندوق توسعه صنایع دستی، وزارت میراث فرهنگی و وزارت کار تشکیل می شود.


به گزارش بریونی به نقل از مهر، در نشست مشترکی با حضور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی، فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی و مدیرکل دفتر تسهیلات و تامین منابع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، زمینه همکاریهای مشترک در حوزه های صنایع دستی، همچون خانه های خلاق و اشتغال پایدار روستایی بررسی گردید.
در این جلسه قرار شد کارگروهی مشترک با محوریت صندوق توسعه برای اجرائی کردن هر چه سریع تر توافق های مشترک تشکیل گردد.
مدیرعامل صندوق توسعه در این جلسه اظهار داشت: علاوه بر ماموریت احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، حمایت، توسعه و ترویج صنایع دستی و تشویق و تکریم هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان بخش صنایع دستی و فرش دستباف نیز به ماموریت های این صندوق اضافه شده که تعریف کاربری خانه خلاق برای بناهای تاریخی در همین راستا بوده است.
هادی میرزایی، نبود مدیریت یکپارچه و برنامه راهبردی را همچون عوامل اصلی انحراف خانه های خلاق از ماموریت اصلی خود عنوان نمود و افزود: صندوق توسعه برای اصلاح این روند، تاکید دارد که این خانه ها علاوه بر اینکه محلی برای ارائه آثار فاخر صنایع دستی با مهر اصالت ملی و بین المللی باشد، امکان برگزاری کارگاه های مشترک، مهارت آموزی و توانمندسازی علاقه مندان، برندسازی و مارکتینگ و اتصال به بازارهای ملی و جهانی نیز در این اماکن برقرار شود.
او با اشاره به تفاهم نامه وزارت کار با سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) اظهار داشت: صندوق توسعه می تواند در تفاهم نامه ای با وزارت کار، زیرساخت های لازم جهت استفاده از ظرفیت یونیدو برای توسعه صنایع دستی و اشتغال پایدار را فراهم آورد.
میرزایی افزود: در امتداد سیاست های توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی، تفاهم نامه چهارجانبه ای میان صندوق توسعه، معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری، سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و بنیاد مسکن امضا شده است تا از ظرفیت اماکن تاریخی روستاها برای توسعه اقتصادی این مناطق استفاده گردد.
او اصرار کرد وزارت کار می تواند تکمیل کننده این حلقه برای تسریع در دسترسی به اهداف تعریف شده باشد.
راه اندازی مرکز رشد مشترک
مدیرعامل صندوق احیا با تاکید بر ضرورت تشکیل مرکز رشد مشترک بین صندوق توسعه و وزارت کار، پیشنهاد نمود در گام اول در هر استان حداقل یک بنای تاریخی با کاربری خانه خلاق صنایع دستی تعریف و در ادامه یک مرکز توسعه دهنده منطقه ای نیز برای هر پنج یا شش استان تعیین شود.
در ادامه این جلسه عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به اینکه گردشگری و صنایع دستی همچون اولویت های ما در سطح کلان است اظهار داشت: پیشنهاد مالیات صفر برای مشاغل گردشگری و ارائه تسهیلات ۲ هزار میلیارد تومانی به کسب وکارها در دوران کرونا در این راستا بوده است.
او صندوق احیا را ظرفیتی بزرگ در این عرصه عنوان نمود و افزود: با توجه به این که نرخ تشکیل سرمایه در کشور پایین است ارائه تسهیلات به تنهایی نتیجه بخش نیست بدین سبب باید به محورهای راندمان و اشتغال توجه گردد، در این صورت سرمایه نیز تامین خواهد شد.
ایجاد شبکه خانه های خلاق در کشور
او با اشاره به موفقیت معاونت توسعه کارآفرینی در اجرای پروژه گردشگری ارگانیک اظهار داشت: می توانیم این تجربه را در خانه های خلاق نیز اجرائی نماییم.
منصوری با تاکید بر اینکه صندوق توسعه می تواند بعنوان یک نهاد توسعه ای غیردولتی، واسطه بین دولت و گروه های هدف باشد اشاره کرد: ایجاد شبکه خانه های خلاق در کشور، می تواند یکی از زمینه های همکاری مشترک ما با این صندوق باشد در این صورت ارائه تسهیلات راه درستی پیدا می کند و گردشگری و صنایع دستی به یاری همدیگر می آیند.
او همین طور پیشنهاد نمود صندوق ضمانت بین وزارت کار و صندوق توسعه برای ارائه تسهیلات به متقاضیان معرفی شده از طرف صندوق تشکیل گردد.
منصوری با تاکید بر اینکه بجای جزیره ای عمل کردن در زمینه اشتغال روستایی، ظرفیت های یکدیگر را باید کامل کرد، خواهان تشکیل کارگروه مشترک با محوریت صندوق توسعه شد و اظهار داشت: هر چه سریع تر باید یک شیوه نامه اجرائی برای همکاری مشترک تدوین و ابلاغ نماییم تا هم امکان تخصیص منابع فراهم گردد و هم قابلیت عملیاتی داشته باشد.
هم افزایی سه جانبه
محمدحسین عسگرپور مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این جلسه اظهار داشت: با هم افزایی بین دستگاهی می توانیم اقدامات مؤثری در حوزه اشتغال پایدار در بناهای تاریخی و حوزه صنایع دستی انجام دهیم.
او در ادامه با تاکید بر ضرورت رفع مشکلات موجود در تکمیل پروژه ها همچون ضرورت پرداخت تسهیلات تکمیلی به پروژه های در دست راه اندازی باتوجه به افزایش قیمت ها خواهان توجه بیشتر به پروژه های گردشگری در مرحله پنجم پرداخت اشتغال روستایی شد.
عسگرپور همین طور خواهان اجرای پروسه مشترک انتخاب کارآفرین نمونه در حوزه گردشگری و صنایع دستی شد و اظهار داشت: فاکتورهای کارآفرینی روستایی و شهری با یکدیگر متفاوت می باشد و این مهم باید در انتخاب کارآفرین برتر در نظر گرفته شود.
او همین طور از تهیه شیوه نامه ای در وزرات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای این منظور آگاهی داد و اظهار داشت: آمادگی داریم هم در زمینه جوایز و هم در زمینه اصلاح شیوه نامه های انتخاب کارآفرین برتر، همکاری مشترک داشته باشیم.

1400/02/10
13:34:53
5.0 / 5
491
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بریونی