پژوهش ها نشان می دهد؛

ارتباط رژیم غذایی غربی و زوال شناختی

ارتباط رژیم غذایی غربی و زوال شناختی

پژوهشگران نقش رژیم غذایی غربی را در زوال شناختی و مشکلات عصبی در موش ها بررسی کردند.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، تحقیقات قبلی ارتباط بین رژیم غذایی نامناسب و چاقی و بیماری آلزایمر را نشان داده اند.
یک مطالعه جدید نشان میدهد که رژیم غذایی غربی ممکنست تأثیر منفی بر مغز داشته باشد و منجر به زوال شناختی و مشکلات عصبی شود. پژوهشگران براین باورند که یافته های آنها ممکنست درمان های بالقوه ای را برای درمان اختلالات عصبی مانند بیماری آلزایمر عرضه نماید.
اختلالات عصبی موسوم به اختلالات نورودژنراتیو شامل انواع مشکلات ناشی از از دست دادن ساختار و عملکرد سیستم عصبی مرکزی یا محیطی است. دو مورد از شایع ترین اختلالات نورودژنراتیو، بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون هستند.
یک رژیم غذایی معمولی غربی، به طور معمول شامل مقادیر بیشتر غذا با درصد کالری و چربی بالاتر و ارزش غذایی پایین تر است.
در مطالعه قبلی، پژوهشگران پپتیدی موسوم به NaKtide را بعنوان راهی برای مسدود کردن سیگنال های پمپ سدیم-پتاسیم سلولی به نام Na، K-ATPase شناسایی نمودند و با مسدود کردن این سیگنال، رشد چاقی را در موش هایی که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه می کردند، کاهش دادند.
پژوهش حاضر نشان میدهد که رژیم غذایی غربی بوسیله افزایش سیگنال دهی Na، K-ATPase در سلول های چربی، سبب زوال شناختی و تخریب عصبی می شود.
هنگامی که پژوهشگران بوسیله استفاده از NaKtide در سلول های چربی مانع از سیگنال Na، K-ATPase شدند، دریافتند که اثرات نامطلوب رژیم غذایی غربی بر مغز، خصوصاً هیپوکامپ، که نقش حیاتی در یادگیری و حافظه طولانی مدت دارد را متوقف می کند.

1400/08/11
09:36:12
5.0 / 5
377
تگهای خبر: چاقی , رژیم , رژیم غذایی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
بریونی