رئیس انجمن صنفی مرمتگران:

مرمت برج طغرل را متوقف کنید

مرمت برج طغرل را متوقف کنید

بریونی: رییس انجمن صنفی مرمتگران کشور مرمت «برج طغرل» در شهرری را «غیراصولی» دانست و توقف آنرا برای لطمه شناسی بیش تر این بنای نهصد ساله خواهان شد.


فتح الله نیازی بدنبال انتشار گزارش ها و عکسهایی از شیوه مرمت برج طغرل، با استناد به بررسی های اولیه، مرمت این برج سلجوقی را که در حال انجام است، همانند «دژ رشکان» در شهرری غیراصولی دانست و در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: برج طغرل لطمه های عمده ای دارد که باید در طرح مرمت آن درنظر گرفته می شد، اما گزارش ها و بررسی های اولیه کارشناسان نشان میدهد که هیچ کار پژوهشی قبل از مرمت انجام نشده است.
او افزود: این برج درحالی که با لطمه های طبیعی همچون زلزله و لطمه های غیرطبیعی به خاطر ساخت وسازهای غیراصولی در اطراف آن و بر اثر راه اندازی مترو شهری روبه رو شده است، باید از نظر سازه ای مطالعه می شد که ما تا کنون ندیده ایم چنین مطالعه ای انجام شده باشد.
رئیس انجمن صنفی مرمتگران کشور با اشاره به اینکه برج طغرل رطوبت صعودی دارد، اظهار داشت: حدودا دهه ۸۰ مرمت هایی در برج طغرل انجام شد که در جریان آن برای دفع رطوبت سازه، کانال نای کش راه اندازی کردند، اما این کانال کشی ناتمام ماند، چون مطالعه اولیه انجام نشده بود و هنگام کانال کشی به سرداب برج رسیدند، بدین سبب کانال را متوقف کردند و کار ناتمام ماند. برای همین در ازاره های برج طغرل رطوبت دیده می شود، اما حالا بدون درنظر گرفتن این وضعیت، در حال بندکشی آجرهای برج هستند. وقتی برج معاینه نشده، لطمه آن شناسایی نشده و درمانی پیدا نشده است، چرا چنین اثر نفیسی را بزک می کنید؟ چرا میراث فرهنگی برای طرح مرمت برج طغرل کمیته فنی تشکیل نداده است؟ باید شورای راهبردی کمیته فنی برای این طرح تصمیم می گرفت، اما بدون آن که این پروسه طی شود، بوسیله مناقصه، مرمت یک اثر نفیس را به پیمانکاری سپرده اند که سوابق مرمت ندارد و معمار و عتیقه شناس است.


این کارشناس مرمت با تأکید بر ضرورت معاینه برج طغرل قبل از شروع مرمت، اظهار داشت: براساس اظهارات کارشناسان مطلع، یکی از ناودانی های برج که در دهه ۸۰ تولید شده، ایراد دارد و آب را به سمت آجرها هدایت می کند. وقتی یک معاینه ساده در این اثر نفیس انجام نشده و مرمت بدون داشتن طرح در حال انجام بوده، مشخص است چه فاجعه ای در انتظار برج طغرل خواهد بود و لازم است هرچه سریع تر این شیوه مرمت متوقف شود تا بنا لطمه شناسی شود. ما این مطالبه را، تا قبل از آن که فاجعه ای رخ دهد، بوسیله وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیگیری خواهیم کرد.
نیازی اظهار داشت: نتیجه مرمت بدون لطمه شناسی و بررسی کارشناسی، اینطور می شود که در دهه ۸۰ چون مطالعات دیرینه شناسی در برج طغرل انجام نشده بود، هنگام راه اندازی کنال نای کشی به سرداب برخورد کردند، درحالی که اصلا نمی دانستند این برج سرداب دارد. آن همه هزینه و وقت صرف شد و دست آخر هم کانال نای کشی را نیمه کاره رها کردند و الان هم دفع رطوبت در برج طغرل صورت نمی گیرد.
وی در عین حال که مرمت دژ رشکان را زیرسوال برد و آنرا نیز غیراصولی دانست، درباره ی روش انتخاب پیمانکاران مرمت اظهار داشت: در این سال ها مرمت ها بطور معمول به پیمانکارانی سپرده شده که بر طبق امتیازهای سازمان برنامه و بودجه گریدبندی شده اند. انجمن صنفی مرمتگران از سال قبل با این سازمان مکاتبه داشته و شیوه نامه ای را تهیه کرده که بر آن اساس درجه بندی پیمانکاران مرمت صورت گیرد، چون با قواعد موجود حتی یک معمار و عتیقه شناس هم می تواند گرید بگیرد و مرمت بنای نفیسی را که حدود ۹۰۰ سال قدمت دارد عهده دار شود. لازم است شیوه واگذاری مرمت آثار تاریخی تغییر کند.
برج آرامگاه طغرل در شرق قبرستان ابن بابویه در شهر ری واقع شده است که از آثار بر جای مانده از دوره سلجوقیان است. این برج بدون احتساب گنبد احتمالی مخروطی شکل، که امروز اثری از آن باقی نمانده است، حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد. به عقیدهٔ تعدادی از کارشناسان این برج شبیه عقربه های ساعت بوده و می توان از روی تابش آفتاب روی کنگره های آن، زمان را تشخیص داد. در بعضی متون این محل، «برج خلیفه یزید» نامیده شده است. این برج تا کنون حوادث زیادی را پشت سر گذاشته است، از زلزله های مهیب ری که آثار آن هنوز روی دیوارها دیده می شود، تا پست گاز و برق در دیوار به دیوار آن و ساخت مجتمع فرهنگی در حریم آن و ایستگاه مترو که فرونشست هایی را به همراه داشته است. حالا مرمت این برج بعد از حدود ۲۰ سال شروع شده، اما شیوه مرمت آن که در جداره بیرونی در حال انجام است، درحالی که رطوبت و نم به بخش گسترده ای از این بنا نفوذ کرده، مورد انتقاد است.1402/05/13
12:14:56
5.0 / 5
261
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
بریونی