نتایج یك مطالعه نشان می دهد؛

رژیم غذایی کاهش دهنده آهن مغز سبب حفظ عملکرد مغز می شود

رژیم غذایی کاهش دهنده آهن مغز سبب حفظ عملکرد مغز می شود

بریونی: نتایج یک پژوهش کوچک نشان میدهد افراد مسنی که بطور منظم مواد خوراکی ای مانند ماهی، آجیل و روغن زیتون می خورند، تجمع آهن کمتری در مغز خود داشته و در نتیجه حافظه شان بهتر است.به گزارش بریونی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، مغز برای عملکرد طبیعی به میزان خاصی از آهن نیاز دارد، اما مغز یک فرد مسن می تواند مقدار اضافی آهن را در خود جمع کند. از طرف دیگر مقدار بیش از اندازه زیاد آهن با زوال شناختی مرتبط است؛ کاهش سریع حافظه و مهارت های فکری که می تواند منجر به زوال عقل شود.
«والنتینوس زاکاریو»، سرپرست تیم مطالعه از دانشگاه کنتاکی، در این زمینه می گوید: «هنوز معین نیست که آهن اضافی موجب زوال ذهنی می شود یا این که محدودیت در تجمع آن موجب جلوگیری از زوال عقل می شود.»
وی در ادامه می افزاید: «اما رژیم غذایی می تواند یک شیوه بالقوه در پیش گیری از زوال عقل باشد.»
تیم تحقیق دریافت رژیم غذایی حاوی ویتامین E و برخی اسیدهای چرب موجود در مواد غذایی ای مانند ماهی، آجیل و روغن زیتون می تواند پیشگیرانه باشد.
با استفاده از اسکن مغزی MRI، پژوهشگران دریافتند که افراد مسن با بیشترین میزان دریافت این مواد مغذی دارای غلظت کمتر آهن در بافت مغز خود هستند. آنها همین طور در آزمایش های استاندارد حافظه، در مقایسه با همسالان خود که رژیم غذایی آنها کمبود نسبی آن مواد مغذی را داشت، عملکرد بهتری داشتند.
در این مطالعه ۷۳ فرد بزرگسال سالم ۶۱ تا ۸۶ ساله شرکت کردند. آنها در مورد مصرف غذاهای خاص خود در ماه گذشته، عادات ورزشی و نوشیدنی خود گزارش کردند.


منبع:

1400/06/31
12:05:29
5.0 / 5
199
تگهای خبر: خوراك , خوراكی , رژیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بریونی